ABD Donanması yakıt ve ikmal destek gemisi USNS Patuxent (T-AO-201), Aden Körfezi’nde yardım çağrısı yapan ardından batan Falcon Line kargo gemisi mürettabatını kurtardı.

ABD 5.Filo operasyon alanından seyreden USNS Patuxent (T-AO-201), 7 Haziran’da Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları izleme merkezi (UKMTO) tarafından Falcon Line gemisinde motor arızası yaşadığı ve su aldığı konusunda bilgilendirildi. USNS Patuxent, gemi batmadan mürettebatı kurtarmak için olay yerine azami hızla intikal etti. Olay yerine vardıktan sonra Patuxent, Falcon Line mürettebatını şiddetli rüzgarlardan korumak için batan gemiye rüzgar altı alan oluşturdu. Cankurtaran botlarına binen 15 mürettebat güvenli bir şekilde kurtarıldı. Gemiye alınan mürettebat tıbbi yardım ve yiyecek ve su verildi.

USNS Patuxent (T-AO-201), mürettebatı karaya çıkarmak için Falcon Line’ın sahibi şirketle ile temas kuruldu.

USNS Patuxent (T-AO-201), Birleşik Devletler Donanması gemilerini desteklemek için Askeri Deniz İkmal Komutanlığı tarafından işletilen Henry J. Kaiser sınıfı bir ikmal ve yakıt gemisidir. Henry J. Kaiser sınıfının on beşinci gemisi olan Patuxent, 16 Ekim 1991’de Louisiana New Orleans’taki Avondale Shipyard tersanesinde denize indirildi ve 23 Temmuz 1994’te Donanmaya teslim edildi.

Kaynak: US Navy

ABD Donanması yakıt ve ikmal destek gemisi USNS Patuxent (T-AO-201)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here