Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-S İnsansız Hava Aracıyla (İHA) uydu üzerinden yapılan MAM-L mühimmatlı atış testleri başarıyla tamamlandı.

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) Twitter’den yaptığı açıklamada, ” Silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) yeni bir kabiliyet kazandırıldı. Uydu üzerinden kontrol yeteneğine sahip ANKA-S SİHA ile milli uydumuz üzerinden MAM-L mühimmatlı atış testleri başarıyla tamamlandı.” denildi.

ANKA-S, 4 adet MAM-L veya 4 adet CİRİT ve 2 adet MAM-L mühimmat yüküyle görev yapabilmektedir.

Türkiye’nin ilk Uydu Kontrollü İnsansız Hava Aracı olanANKA-S, faydalı yük kapasitesi 200 kg ve 30.000ft irtifada 24 saat havada kalabilme yeteneğine sahiptir. Bugüne kadar Türk Hava Kuvvetlerine 6 adet ANKA-S’nin teslimatı yapılmış, yıl sonuna kadar kalan 4 adet ANKA-S’nin teslimatının da yapılması planlanmaktadır.

Temel olarak, uydu üzerinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri Muhabere Sistemi (TAFICS) üzerinden mesafe bağımsız kontrol yeteneği ile geliştirilen ANKA-S sisteminde, otonomi özellikleri artırılarak, yeni nesil milli yüksek çözünürlüklü (HD) gece ve gündüz kamerası ve telsiz rölesi faydalı yükleri ile görev kabiliyeti üst seviyeye çıkartılmıştır. Özellikle uydudan kontrol yeteneği ile görev menzili binlerce kilometreye ulaşacak olan ANKA-S İHA sistemi ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerine stratejik anlamda önemli bir katma değer ve yetenek sağlanmış olacaktır.

ANKA ve Baykar İHA sistemleri yer kontrol cihazları ile yönlendiriliyor. Bu İHA platformları en fazla 150 kilometreden kontrol altında tutuluyor.Dünyanın yuvarlak olması nedeniyle 150 kilometrenin üzerindeki menzillerde sinyaller İHA’ya ulaşmıyor.

Uydu kontrolüne geçilmesiyle birlikte İHA sistemleri çok uzakta kontrol edilebiliyor. ABD’nin Arizona’dan Afganistan’da İHA uçurması gibi Türk Silahlı Kuvvetleri de örneğin Eskişehir’den İHA’yı kontrol edip bölgede İHA uçurabilecek.

ANKA-S İHA sisteminde uydu üzerinden, [SatCom TürkSat 4B], telsiz rölesi, kriptolu veri linki, milli uçuş kontrol bilgisayarı ve yüksek çözünürlüklü milli tasarım EO/IR kamera özelliklerini kullanabilmektedir.

ANKA-S İHA, üzerinde Aselsan üretimi CATS [Ortak Diyafram Açıklıklı Hedefleme Sistemi] FLIR Sistemi [yaklaşık 55kg ağırlığında], milli üretim uçuş kontrol bilgisayarı bulunmaktadır.

ANKA Blok-S Uçakları da Blok-A ve Blok-B’de olduğu gibi 155 bg kapasiteli Thielert Centurion 2.0S Motoru ile güçlendirilmektedir.

Operasyon, Simülatör ve Eğitim Merkezi [OSEM] vasıtasıyla görüş hattı ötesinde uydu üzerinden aynı anda birden fazla ANKA-S İHA sistemi kontrol edilebilecektir.

ANKA-S İHA’lar TSK’nin veri ağı TAFICS ile tam entegre olacak Sistemin tüm bileşenleri birbirleri ile TAFICS üzerinden haberleşebilecek, istihbarat görüntüleri anlık olarak TSK’nin tüm birimleri ile paylaşılabilecek.

ANKA-S İHA’ları kalkışlarını takiben konumlandırıldıkları üsten veya Eskişehir’de kurulacak Operasyon, Simülatör ve Eğitim Merkezi [OSEM]’nden yine milli uydular ile yönetilecek ve elde edilen FLIR görüntüleri uçak üzerinden kara birliklerinin elinde bulunan mobil ekranlara aktarılabilecek.

Kaynak: Ajanslar, SSB, Kokpit,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here