Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ilk özgün helikopter T625’in üretiminin tamamlandığı ve yer testlerine geçildiği bildirildi.

Savunma Sanayi Başkanı (SSB) İsmail  Demir Twitter adresinden yaptığı açıklamada, ” İlk Özgün Helikopterimiz T625 in üretimi tamamlandı, yer testlerine geçildi. Tasarım ve üretimi yerli olan helikopterimizin ilk test uçuşuna yönelik hazırlıklar devam ediyor. Sözleşme takvimine uygun devam eden projemizde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

T625 Genel Maksat helikopterinini ilk uçuşu 2018’de seri üretimini 2021 yılında yapılması bekleniyor. Helikopterin uzunluğu 15.87 m, Rotor Çapı 13.20 m, Motor 2 x Turbo Şaft Motor, Max Seyir Hızı 306 km/s, Menzili 740+km – 948+km, 2 Mürettebat 12  yolcu kapasitesinde olacak.

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan T625 Genel Maksat Helikopteri, milli imkan ve kabiliyetlerle hazırlanıyor.

Kaynak: SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here