Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ağır nakliye helikopteri ihtiyacını karşılamak için 2011 yılında Boeing firmasına siparişi verilen  11 adet çift motorlu ve çift rotorlu CH-47F Chinook helikopterlerinin yedincisi Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Kara Havacılık birlikleri tarafından kullanılan helikopterlerden ilk üçü 14 Temmuz 2016 tarihinde gemi ile İzmir Limanı’na gelmişti.Burada montajı tamamlanan helikopterler önce Gaziemir’e uçmuş, oradan da Ankara Güvercinlik’e geçmişti. Aynı yıl eylül ayında ikinci parti 3 adet teslimatı ile toplam sayı 6’ya çıkmıştı.

Bu yıl sonunda teslim edilecek helikopterlerin dört tanesi Özel Kuvvetler Komutanlığı’na verilecek.Kalan son helikopter ise 2019’un başında Milli Savunma Bakanlığına teslim edilerek, bakanlığın kullanımına verilecek.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ilk parti CH-47F siparişini 2011’de vermişti. 7 Ocak 2015 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) Toplantısında ise ilave beş Chinook Helikopterin daha sipariş edilmesi, böylelikle helikopter sayısının 11’e çıkarılması kararlaştırılmıştı.

Bu yıl düzenlenen EFES 2018 tatbikatına Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan Chinook CH-47F tipi helikopterlerde katılmıştı. Chinook CH-47F helikopteri Cobra tipi zırhlı aracı taşırken görüldü.

İki rotorlu CH-47 helikopterleri her biri 4 bin 733 beygir güç üreten iki adet Honeywell 55-GA-714A motorundan güç alıyor. Yaklaşık 10 ton taşıma kapasitesine sahip olan CH-47 Chinook, birliklerin silah, mühimmat, yakıt ve malzemelerini taşıyabiliyor.

Helikopterin otomatik uçuş kontrol sistemi sayesinde sıfır görüş şartlarında dahi uçuş emniyetini en üst düzeye taşıyabiliyor.

Helikopterin, sahip olduğu koltuk düzeniyle tam teçhizatlı 33 askeri veya sedyeyle 24 yaralıyı taşıyabilme kabiliyetinin olduğu, helikopterin üç yük kancasıyla yaklaşık 8 ton yükü gövde altında harici olarak nakledebildiği belirtiliyor.

Kaynak: SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here