Fransız Hava Kuvvetleri, Uzak Doğu’da tatbikat için bulunan hava grubuna bağlı bir A400M nakliye uçağını, Endonezya’da Lombok adasındaki deprem için başlatılan kurtarma çalışmalarında görevlendirdi.

Uzak Doğuda uzun menzilli tatbikat ve Avustralya’da gerçekleştirilen Pitch Black hava egzersizine katılmak için yola çıkan filoda, A400M nakliye uçağı birlikte üç adet Rafale B savaş uçağı, bir adet A310 nakliye uçağı ve bazı aşamalarda gruba dahil olan C-135 tanker uçağı dahil olmak üzere 100 yakın personel bulunuyordu.

Fransız Genel Kurmayı bölgede bulunan filoya depremde kurtarma çalışmalarına katılma emri verdi. Filoda bulunan A400M nakliye uçağı, Cakarta’da bulunan sivil toplum örgütlerinin gıda malzemeleri, iki ambulans, inşaat malzemesi ve kişisel ürünleri deprem bölgesine naklini gerçekleştirdi.

Endonezya’nın tatil adası Lombok’da 29 Temmuz’da meydana gelen depremde 430’dan fazla kişi hayatını kaybetti.

Kurtarma çalışmalarına katılan A400M nakliye uçağı daha sonra PEGASE 2018 misyonu katılmak için Malezya’ya uçtu.Filo Malezya’dan sonra, Vietnam, Singapur ve Hindistan’a uğrayacak.

Uçak filosu 27 Temmuz’da gerçekleştirilen Pitch Black hava egzersizine  katılarak Fransa’ya geri dönüyor. Pitch Black tatbikatı iki yılda bir düzenleniyor, büyük ölçekli uluslararası hava muharebe tatbikatına 16 ülke katıldı.

PEGASE 2018 misyonun benzeri bir operasyonda Fransız Hava Kuvvetleri 2004 yılında bölgeye altı adet Dassault Mirage 2000 savaş uçağı konuşlandırmış, Pitch Black tatbikatına katılmıştı.

Filonun amacının bölgede düzenli bir Fransız varlığını göstermek, Fransız Hava Kuvvetleri’nin dünyanın herhangi bir yerinde konuşlandığını göstermek olduğu bildirildi.

Diğer amacı ise Fransız savunma ve havacılık endüstrisinin ürünlerini sergilemek. Hindistanın 36 adet Rafale savaş uçağı almasını fırsat bilen Fransa, bölge ülkelerinden Endonezya ve Malezya’da savaş uçağı satmak istiyor.

Ayrıca, Singapur’un elinde bulunan 60 yaşındaki C-130 Hercules nakliye uçaklarının yerine Airbus üretimi A400M nakliye uçağı olası aday olarak gösteriliyor.

Kaynak: RAAF, DefenceNews, Ajanslar, Indian Air Force,France Air Force,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here