Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, “Türk pilotlarının ABD’de devam eden eğitimleri kapsamında pilotumuz tarafından ilk F-35 uçuşu 28 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir.” denildi.

Türkiye’nin program ortağı da olduğu F-35 Projesi kapsamındaki ilk uçağının teslimatı için Haziran ayında Teksas-Fort Worth’te tören düzenlenmişti. Pilotların eğitimi bir yıl sürecek, F-35‘ler Kasım 2019’dan itibaren Türkiye’ye gelmeye başlayacak.

18-0001 kuyruk numarasıyla teslim alınan ilk F-35 uçağı pilot eğitimlerinde kullanılmak üzere Arizona’da yer alan Luke Hava Üssü’nde görevlendirildi.Uçakla birikte 13 Türk pilotu ve 225 teknik bakım ekibinin eğitimleri bu üstte gerçekleştiriliyor.

İlk uçağın ardından önümüzdeki günlerde 2. uçak, Mart 2019’da ise 3 ve 4. uçak teslim edilecek.Türk pilotların eğitimi süresince bu uçaklar ABD’de kalacak. Türkiye’ye teslim edilecek 5 ve 6. uçaklar ise Kasım 2019’da üretimlerinin tamamlanmasının ardından doğrudan Türkiye’ye gelecek.

Türkiye’de F-35 uçaklarının konuşlandırılacağı, pilot ve bakımcı eğitimlerinin gerçekleştirileceği Entegre Eğitim Merkezine de ev sahipliği yapacak ilk üs olan Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığının aktivasyon çalışmaları devam ediyor. İlk uçakların Kasım 2019’da Türkiye’ye gelişinin ardından 2020’de burada eğitim faaliyetlerine başlanacak.

Son dönmelerde Ankara ile Washington arasında ortay çıkan kriz, ABD tarafının bir dizi yaptırımları gündeme getirdi. Senato ve Temsilciler meclisinin hazırladığı yaptırım metinlerinde Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasını ve uçakların tesliminin durdurulması öneriliyor.

Hazırlanan ABD Savunma Bütçesinde ‘F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatını geçici olarak durduran’ belgeyi Başkan Trump imzalayarak onayladı.

Tasarıya giren bu geçici durdurma kararının gerekçesi olarak ise Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemi gösterildi. F-35 savaş uçaklarının yapım aşamasında yer alan ülkelerden biri olan Türkiye, ABD’de üretilen F-35 savaş uçaklarını bir süre daha teslim alamayacak.

Pentagon, F-35’lerle ilgili Trump’ın aldığı karar sonrası “F-35 uçaklarının Türk pilot ve teknik bakım ekibinin Arizona’daki eğitim çalışmaları, Savunma Bakanı yasada istenen raporu Kongre’ye sununcaya kadar devam edecek”açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılması bir yana, FMS (Foreign Military Sales; Yabancı Askeri Satışlar) kapsamında yapılan savunma satışlarının durdurulması ve/veya FMS kapsamında satılmış platformlara verilen desteğin kesilmesi Türk Silahlı Kuvvetlerini çok zor durumda bırakacaktır.

Bu durumda F-16 başta olmak üzere pek çok platformun idamesinde ciddi sıkıntılar doğabilir.Diğer bir olasılık, ihracatı kontrole tabi alt sistem ve ürünlere ihraç izni çıkmaması olacaktır. Bu da, ABD üretimi alt sistem kullanan MilGem sınıfı korvet, İ sınıfı firkateyn, T129 gibi projelere kısa vadede zarar verebilir.

Yaptırımlar Türk Hava Kuvvetlerinin muharip kabiliyetinde, etkisi 2020’lerin ortalarında bariz şekilde hissedilecek bir yük oluşturacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here