Endonezya, ABD’den Hercules C-130 uçakları ve diğer ulaşım uçaklarını satın alma planını onayladı.

Endonezya Savunma Bakanı Ryamizard Ryacudu, “Gelecekte Endonezya, Hercules C-130 uçakları ve ABD ‘den diğer ağır yük taşıma uçakları da dahil olmak üzere birkaç birincil silah sistemi satın almayı planlıyor” dedi.

Endonezya Hava Kuvvetleri’ne ait C-130 Hercules tipi askeri nakliye uçağı 2016 yılında düşmüş, uçakta bulanan 13 kişinin de hayatını  kaybetmişti.Bir önceki yıl yaşanan başka bir C-130 kazasında 100’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.Devlet Başkanı Joko Widodo bu kazanın ardından Endonezya Hava Kuvvetleri’nin eskimiş envanterinin gözden geçirileceğini söylemişti.

Mart 2017’de Airbus, A400M nakliye uçağının muhtemel satın alınması için Endonezya ile bir niyet mektubu imzalamıştı.

Temmuz ayında Lombok adasında meydan gelen deprem için başaltılan yardım faliyetlerine Uzak Doğu’da tatbikat için bulunan Fransız Hava Kuvvetleri hava grubuna bağlı bir A400M nakliye uçağı katılmıştı.

Uzak Doğuda uzun menzilli tatbikat ve Avustralya’da gerçekleştirilen Pitch Blackhava egzersizine katılmak için yola çıkan filoda, A400M nakliye uçağı birlikte üç adet Rafale B savaş uçağı, bir adet A310 nakliye uçağı ve bazı aşamalarda gruba dahil olan C-135 tanker uçağı dahil olmak üzere 100 yakın personel bulunuyordu.

Fransız Genel Kurmayı bölgede bulunan filoya depremde kurtarma çalışmalarına katılma emri verdi. Filoda bulunan A400M nakliye uçağı, Cakarta’da bulunan sivil toplum örgütlerinin gıda malzemeleri, iki ambulans, inşaat malzemesi ve kişisel ürünleri deprem bölgesine naklini gerçekleştirdi.

Kaynak: C4Defence, Ajanslar, RAAF, DefenceNews, Jane’s 360,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here