Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait helikopterin Arap denizinde düşmesinin ardından başlatılan arama çalışmalarına katılmak üzere Türk Deniz Kuvvetlerinden 25 kişilik arama kurtarma timinin bölgeye gönderildiği bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, “Pakistan tarafından 2 Eylül 2018’de Karaçi açıklarında denize düşen askeri helikopterin aranması maksadıyla yardım talebinde bulunulması üzerine, Türk Deniz Kuvvetlerinden 25 kişilik arama kurtarma timi Türk Hava Kuvvetlerine ait bir A-400M uçağı ile bölgeye intikal etmiştir.” denildi.

seaking_1535792322

Pakistan Donanması, Helikopterin Arap Denizine düştüğünü kazada bir işinin öldüğünü 3 mürettabatın ise kayıp olduğunu açıklamıştı. Ayrıca benzer bir olay geçen ay yaşanmış Pakistan Hava Kuvvetlerine ait bir helikopter Peşaver’teki Bacha Han Havalimanı’nda düştü, kazda dört yolcu ve iki mürettabatın yaralandığı bildirilmişti.

Pakistan Deniz Kuvvetleri, 24 Mayıs 2017’de İngiltere’den yedi adet Seaking  ‘Deniz Kralı’ helikopter satın aldı. Agusta Westland tarafından inşa adilen helikopterlerin bakımından, Vector Aerospace firması sorumlu.

Sea King helikopterleri satıldıkları ülkelerde sıkıntılı bir geçmişe sahip.

Kaynak: TSK, Ajanslar, Dwan, hindustantimes

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here