Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin geliştirdiği ilk özgün Genel Maksat Helikopteri T625 bugün ‘ ilk uçuşunu ‘ gerçekleştirdi.

TUSAŞ tesislerinde ilk uçuşunu yapan T-625 Genel Maksat Helikopteri, iniş takımları yerden kesilerek bir müddet uçtu.

Twitter’dan bir mesaj yayımlayan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, “T625 Helikopterimizin ilk uçuşu TUSAŞ’ın üstün başarısıyla, söz verdiğimiz 6 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirildi.” dedi.

“Her biri birbirinden önemli projemiz var. T625  kodlu helikopterimiz en popüler konumuz.” diyen TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, “Sabit kanatlı uçak yapmak helikopter yapımına göre çok daha kolay. Dünyada 6 ülke kendi başına helikopter yapabiliyor 7’ncisi de Türkiye oldu. Güney Kore, Hindistan kendi uçuramadı. Diğer ülkelerden destek aldı. Mühendislerimiz tasarladı.Teknisyenimiz imal etti. İlk uçuşunu da yaptı” ifadelerini kullandı.

Helikopterin, EASA (European Aviation Safety Authority) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından sertifiye edilmesi ile ilgili çalışmalar program ile birlikte sürdürülüyor.

T-625’in seri üretimi yapılan birkaç adetinde yabancı motor kullanılacak (yerli motorun yetişme ihtimali de mevcut). Sonrasında ise TEI tarafından geliştirilen TEI TS-1400 Turboşaft motoru kullanıma alınacak.

Yerli helikopterin aviyonik sistemleri, gövde, rotor sistemi, iniş takımı gibi sistemlerinin tamamı TUSAŞ’ın imzasını taşıyor. Helikopter, VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek.Helikopterin Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki UH-1 tipi helikopterlerin yerini alması bekleniyor.

Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatıldı. Program bütçesi ve takvimi 3 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılırken ve 26 Eylül 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmıştı.

Programda bir sıkıntı çıkmaması halinde T-625, 2021 yılında seri üretime geçecek.

Kaynak: Ajanslar,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here