WDS2024: Otokar Tulpar HİTFACT MKII 120mm kulesi ile WDS2024’te sergileniyor

0
166

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Dünya Savunma Fuarı’nda, Otokar ve İtalya’dan Leonardo güçlerini birleştirerek TULPAR paletli Orta Ağırlık Sınıfı tank aracının 120 mm topla HITFACT II taretiyle donatılmış son versiyonunu tanıttı.

Otokar’ın statik alanında sergilenen yeni çözüm, çeşitli ordular için giderek önem kazanan iki ihtiyaca cevap vermek üzere geliştirildi. Birincisi, piyadeleri desteklemek ana muharebe tanklarından daha hafif doğrudan ateş destek aracı; ikincisi ise altyapıları nakliye kabiliyetleri, ana muharebe tanklarının kullanımına izin vermeyen ülkelerde faaliyet gösteren zırhlı birlikler için tasarlandı.

TULPAR, yüksek ateş gücüne, modüler yapıya ve büyüme potansiyeline sahip, güncel ve gelecekteki operasyonel gereksinimleri karşılamak üzere farklı konfigürasyonlar oluşturabilen çok amaçlı bir platformdur. TULPAR’ın gövde önünde konumlandırılan güç grubu, 700 BG ile 1100 BG arasında güç sağlayabilen turbo şarjlı dizel motor ve otomatik transmisyon seçeneklerine sahiptir. Süspansiyon tasarımında dayanıklı ve güvenilir burulabilen mil sistemi kullanılmıştır. Her iki tarafta kauçuk kaplı, çift taşıyıcı tekerli yedi taşıyıcı teker bulunmakta ve Otomatik Palet Gergi Sistemi ile palet gergisi, değişen yol koşullarına göre sürücü bölmesinden ayarlanabilmektedir.

Leonardo, CENTAURO II programı kapsamında HITFACT II taretini geliştirmiştir. İtalyan ve Brezilya ordularındaki 8×8 tekerlekli platformlar için geliştirilen taret, 120 mm – 105 mm ana topla donatılabilir ve eş eksenli bir makineli tüfekle donatılmıştır. Tavan üzerine uzaktan kumandalı bir silah istasyonu veya alternatif olarak pintle monteli bir makineli tüfek kullanılabilir. Mürettebatı iki askerden veya otomatik doldurucu takıldığında müşterinin manuel yüklemeyi tercih etmesi durumunda üç personelden oluşur.

Otokar-Leonardo, 2022 yılının sonlarında kendi sistemlerini kullanan bir hafif tank çözümü üzerinde olası bir işbirliği için görüşmelere başladı. Bu ortaklığın ilk meyvesi WDS 2024’te sergilendi.

TULPAR’ın yeni hafif tank versiyonu, Dünya Savunma Fuarı WDS 2024 açılışından kısa bir süre önce tamamlandı. Potansiyel bir müşterinin ortaya çıkması halinde, aracın içinde ek mermi taşıyacak çözümlerin benimseneceği açıktır. Aracın testleri fuarın bitiminden sonra başlayacaktır.

Fuarda sergilenen TULPAR hafif tank, 720 beygir gücünde bir motor ve lastik tamponlu çelik paletlerle donatılmıştır. Taret, HITFACT II yarı otomatik versiyonda ve 120 mm yivsiz topla silahlandırılmış ve UKSS donatılmıştı.

Otokar ve Leonardo firmalarının yeni çözümü, TULPAR paletli hafif tank, Otokar’ın dış sergi statik alanında çok sayıda delegasyon tarafından inceleniyor. Hafif tank, Orta Doğu’nun potansiyel pazarlama alanlarından biri olan Suudi Arabistan’da tanıtılıyor. Özellikle operasyonel senaryoların bu tür bir araç için elverişli olduğu Asya-Pasifik ülkeler delegasyonları tarafından ziyaret ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here