İtalya dört adet yeni nesil SAMP/T hava savunma sistemi sipariş etti

0
91

Avrupa kıtası genelindeki silahlı kuvvetlerin füze savunma sistemlerini geliştirmeye devam eden Avrupa Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı (OCCAR), İtalyan Ordusu için dört adet SAMP/T NG hava savunma sistemi için sözleşme imzaladı.

OCCAR’dan yapılan açıklamada, kıta genelinde ayrıca İtalya ordusu ve donanması için yükseltilmiş Aster hava savunma füzelerini yanı sıra Fransız Hava Kuvvetleri için SAMP/T NG sistemlerinin gelecekteki seri üretimi ve İngiltere’nin Aster önleyicilerinin orta ömür güncellemesi için daha fazla ekipman satın almasına ilişkin sözleşmeleride takip ediyor. OCCAR Avrupalı bir kuruluş olarak savunma teçhizatı projelerini yönetmektedir.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Avrupa ülkeleri arasında hava savunmasını güçlendirmek ve Ukrayna’ya hibe edilen sistemleri değiştirmek için aciliyet ortaya çıardı.

Almanya, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi için Thales ve füze üreticisi MBDA tarafından geliştirilen SAMP/T yerine Diehl Defence tarafından geliştirilen IRIS-T sistemini ve ABD yapımı Patriot’u önermesi Fransızları kızdırdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Haziran ayında hava savunma kabiliyetlerinin satın alınmasında acele edilmemesi konusunda uyarıda bulunmuş, hazır alımın çok sayıda Avrupa dışı ekipman anlamına geleceğini belirtmişti.

SAMP/T ve IRIS-T’ye ek olarak, Avrupa füze hava savunma sistemleri arasında Kongsberg ve Raytheon tarafından geliştirilen ve daha çok NASAMS olarak bilinen Ulusal Gelişmiş Satıhtan Havaya Füze Sistemleri de bulunmaktadır. Patriot’un yanı sıra her üç sistem de Ukrayna’ya gönderilmiştir.

Kongsberg firması 31 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Norveç’in Ukrayna’ya hibe edilen ekipmanın yerini almak üzere yaklaşık 1,4 milyar kron (123 milyon ABD doları) karşılığında yeni NASAMS fırlatıcıları ve atış kontrol birimleri sipariş etti.

Fransız ve İtalyan kuvvetlerinde kullanılan SAMP/T NG, sistemi yeni nesil Aster önleyiciler, Thales veya Leonardo’nun daha güçlü çok işlevli radarlarıyla donatılacak. Ana yüklenici olan Fransız-Alman ortak girişimi Eurosam’a göre yeni nesil Asterler 2025 yılından itibaren teslim edilecek.

OCCAR, Temmuz ayında Fransız-İtalyan ortak kısaltması FSAF-PAAMS olarak bilinen çerçeve hava savunma füzesi sözleşmesinde, İtalyan Hava Kuvvetleri için beş adet SAMP/T NG sisteminin satın alınmasına yönelik yaklaşık 700 milyon Avro değerinde bir değişiklik imzaladı.

SAMP/T NG, 350 kilometreden fazla bir tespit menziline ve 150 kilometreden fazla bir önleme menziline sahiptir. Aynı anda birden fazla hedefi vurabilir. Sistem, 4.9 metre (16 ft) uzunluğunda, Mach 4.5’e ulaşabilen ve yüksek G manevraları yapabilen 450 kg (992 lb) iki aşamalı bir önleme füzesi olan MBDA’nın Aster füzesini kullanmaktadır.

SAMP/T NG bataryası, 360 derecelik kapsama alanı sağlayan bir radar, bir komuta ve kontrol modülü ve her biri sekiz Aster 30 füzesi ile donatılmış altı adede kadar çıkan fırlatıcı içerir. Bir batarya tipik olarak 20 personelle işletilir. Her fırlatıcı, sekiz füzesini yaklaşık 10 saniye içinde ateşleyebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here