Yangınla mücadele kapsamında yangının durumunu anlık görülebilmesi ve müdahale yerlerinin belirlenmesinde İnsansız Hava Araçları Bayraktar TB2 ve AKSUNGUR İHA’ları aktif olaraka kullanılıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) yaptığı açıklamada, “ Savunma Sanayimizin geliştirdiği Bayraktar TB2 ve AKSUNGUR İHA’larımız hepimizi derinden etkileyen yangınlarda aktif olarak görev yapıyor. AKSUNGUR İHA dün yaptığı görev uçuşunda 3 kule çalışanını tespit etti ve hamdolsun bu sayede alevlerin arasından kurtulmalarına vesile oldu. “ ifadelerini kullandı.

Yangın söndürme filosundaki İHA’lar aracılığıyla İstanbul’dan Hatay’a yaklaşık 1650 kilometrelik, yangına birinci derecede hassas alanlar ve KKTC ormanları gözetleniyor.

İHA’larla geniş gözetlemeler yapılarak hem yangının boyutu daha hızlı tespit ediliyor hem de söndürme esnasında bu araçlardan elde edilen bilgilerle nokta atışı müdahale yapılabiliyor. Özellikle gece yangınların genel gidişatının görülmesi, ısı noktalarının tespiti ve müdahale yerlerinin daha net belirlenebilmesi, alevlerin daha geniş sahalara yayılmasının önüne geçiyor.

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan 4 İHA sürekli olarak görüntü almak için kullanılırken, olağanüstü durumlarda diğer kurumlardan İHA desteği sağlanıyor.

Milli Savunma Bakanlığı en son yaptığı açıklamada üç adet İHA ile yangın söndürme faliyetlerine destek verdiğini açıklamıştı.

Kaynak: SSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here