Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-16 Blok 30 savaş uçaklarının yapısal iyileştirme çalışmaları kapsamında beşinci F-16 Blok-30 uçağının Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiği açıklandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın açıklamasında, “Başkanlığımız tarafından başlatılan F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında beşinci F-16 Blok-30 uçağının da yapısal iyileştirmesi tamamlandı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.” ifadeleri yer aldı.

TUSAŞ tarafından yürütülen projeyle, hava kuvvetlerinin ana vurucu unsuru F-16 uçaklarımızın yapısal ömrünü 8 bin saatten 12 bin saate çıkarmayı hedefleniyor.

İlk F-16 Blok-30 uçağının iyileştirmesi tamamlanarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na 20 Temmuz 2020’de teslim edilmişti. TUSAŞ tarafından gerçekleştirilen yapısal iyileştirmeler kapsamında gerekli görülen yerlerde tamir ve değişim ile gövde üzerinde güçlendirme uygulaması yapıldığı belirtildi.

SSB ile Ana Yüklenici TUSAŞ arasında 10 Ağustos 2015’te imzalanan sözleşme ile F-16 Blok 30 ‘Yapısal İyileştirme Projesi’ başlatıldı. Projenin Kasım 2017’de tamamlanması planlanmıştı, fakat 3 yıl gecikme ile ilk teslimat 2020’de gerçekleşti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here