Rus denizaltıları Arktika’da gerçekleştirdikleri Umka-2021 tatbikattında, büyük bir deliğin yan tarafından yüzeye çıktığı görülüyor.

Uydu görüntüleri ve uzay teknolojisi firması Maxar Technologies tarafından yayımlanan görüntüde muhtemelen bir torpil tarafından açılan büyük bir deliğin yan tarafında yüzeye çıkan denizaltı görülüyor. Denizaltılar savaş durumunda balistik füzelerin yüzeye daha hızlı çıkabilmesi için bu tür delikler açıyor.

Rus Savunma Bakanlığı, Arktika Okyanusu’ndaki Franz Josef Land takımadalarının bir parçası olan Rusya’nın Alexandra Land Adası’nın güneyinde bir buz alanında Delta V sınıfı balistik füze denizaltısını buzulların altından yüzeye çıkış görüntülerini yayımlamıştı. Maxar firması Rusya’nın yayımladığı görüntüleri ekleyerek buzulda açılan deliği yayımladı.

Rusya Savunma Bakanlığının görüntülerinde üç denizaltı görülüyor. Bakanlık denizaltıların tipleri hakkında açıklama yapmadı. Uzmanlar görüntülerden ikisinin Delta V sınıfı balistik füze denizaltısını diğerinin Borei-A sınıfı balistik füze denizaltısı olabileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here