Rus hava kuvvetlerinin becerilerinin test edildiği “Aviadarts-2021” yarışmasının ikinci etabı 26 Mart tarihinde başladı.Yarışma 2016 yılında Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da gerçekleştirilmişti.

Aviadarts-2021” yarışması kapsamında; havadan sınır keşif uçuşları, ikili akrobasi ve havadan hassas yer hedeflerinin bombardımanı ve vurulması gibi görevler bulunuyor.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “Aviadarts 2021” yarışmasının bölgesel eleme aşamasının bütün katılımcılarının, Karadenize yakın Krasnodar Bölgesi’nde bulunan (YuVO) hava üssüne geldiği bildirildi.

Krasnodar’a görev yerlerinde elemelerde en iyi sonuçları alan yarışmacılar geldi. Yarışma sırasında, askeri pilotlar 3 farklı rotada düşman hava savunma sistemini aşmak için yaklaşık 150 km bir uçuş gerçekleştirecek. Ayrıca, daha önceden belirlenmiş bir hava hattında uçuş görevlerini yerine getirirken, mürettebattan çeşitli hedefleri vurması, hava bombası atması, güdümsüz roket fırlatması ve hedeflere ateş etmesi istenecek.

Rusya Savunma Bakanlığı yarışmalara; Su-25SM savaş uçağı, Su-27 ile Su-30SM avcı uçakları, Suhoy Su-34 avcı-bombardıman uçaklarının katıldığını açıkladı. Ayrıca yarışmada çok amaçlı tüm hava şartlarında uçabilen savaş helikopterleri Ka-52 “Timsah”, saldırı helikopterleri Mi-28N “Gece Avcısı”, Mi-35M ve nakliye-saldırı helikopterleri ile Mi-8AMTSH “Terminatör” de yeteneklerini sergiledi.

Yarışma ilk kez 2013 yılında Voronej bölgesindeki Pogonovo eğitim sahasında düzenlendi. 2014’te Rus pilotların yanı sıra Çin ve Belarus’dan pilotlar da katıldı. 2015 yılında bu yarışma Uluslararası Ordu Oyunları “ARMY-2015” programına dahil edildi. “Aviadarts” 2016 yılında bütün tepkilere rağmen ilk kez Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da gerçekleşti. 2017 yılında yarışmanın ana etabı Çin Halk Cumhuriyetinde yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here