Milli Savunma Bakanlığı, NATO tatbikatı STEADFAST DEFENDER 2021 kapsamında VJTF21 birlikleri tarafından Alarm Tatbikatı icra edildiğini duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında, “NATO tatbikatı STEADFAST DEFENDER 2021 kapsamında 66’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı VJTF21 birlikleri tarafından Alarm Tatbikatı icra edildi.” ifadeleri kullanıldı.

NATO’nun öncü kuvveti Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti (VJTF)’nin komutanlığı 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Polonya’dan Türkiye’ye geçti.

TSK’nın 66.Mekanize Piyade Tugay komutanlığından seçilen yaklaşık  4.200 asker VJTF yapısı içinde görev yapıyor.Kriz durumunda 66.Mekanize Piyade Tugay birkaç gün içinde konuşlanabilecek şekilde hazır bekliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri bu bağlamda, toplamda 6 bin 400 kişilik askeri personelden oluşan NATO gücüne, 4 bin 200 piyade ile destek verecek. Arnavutluk, Macaristan, İtalya, Letonya, Karadağ, Polonya, Romanya, Slovakya, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden birliklerde ittifakın daha büyük kısmı olan NATO Mukabele Kuvveti’nin (NRF) parçası olarak görev yapacak.

Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti (VJTF)’nin 2014’te Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan gelebilecek risklere ve tehditlere karşı kabiliyetlerinin geliştirilmesi kararlaştırılan NATO Mukabele Kuvveti (NRF) bünyesinde kurulmasına karar verilmişti.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here