ABD Dışişleri Bakanlığı, Kratos Savunma ve Güvenlik Çözümleri firmasının ürettiği UTAP-22 Mako İnsansız Taktik Hava Platformu’nu uluslararası piyasaya sürmesi için onay verdi.

Kratos şirketinin başkanı Eric DeMarco Şubat ayı sonlarında yaptığı açıklamada, “uluslararası müşteri ile büyük bir üretim sözleşmesi yapmak için çalıştığını” söylemişti.

ABD hükümeti, San Diego merkezli şirketin Mako jetle çalışan insansız uçak sistemini Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesi ülkelerine tanıtmasına izin verdi.

İnsanlı hava araçları ile bağlantılı olarak, sürü halinde görev yapabilecek şekilde tasarlanan UTAP-22 Mako, düşük radar kesit alanına ve yüksek manevra kabiliyetine sahip.Çeşitli gözlem sistemleri ya da silahlar ile donatılabilen yeni jenerasyon İHA’lar, ses hızına yakın hızlara ulaşabiliyor.

Hali hazırda operasyonel olan İnsansız Taktik Hava Platformu (Unmanned Tactical Aerial Platform-22/UTAP-22)  ise 6,4 metre uzunluğunda ve Bin 400 deniz mili (2.400 km)  menzili bulunuyor.

UTAP 22 MAKO, 2015 sonundan bu yana ABD Deniz Kuvvetleri (USMC) McDonnell Douglas AV-8B Harrier II’nin yanında insanlı / insansız bir takım halinde uçuşlarına başarıyla devam ediyor.

Kratos firması, İnsanlı hava araçları ile bağlantılı olarak, sürü halinde görev yapabilecek diğer tasarımı  XQ-222 Valkyrie ‘nin ilk uçuşunu 2018 yılı baharında gerçekleştirmesini planlıyor. Dokuz metre uzunluğundaki XQ-222, 3 bin deniz milin (4.800 km ) den fazla menzile sahip olacak.

Kaynak: Jane’s 360 , C4 Defence

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here