Dünyanın en büyük havacılık firmalarından Boeing, yeni nesil insansız hava aracı MQ-25’i testlerden geçirmeye devam ediyor.Hava da yakıt  ikmali ve keşif gözetleme yapabilme kabiliyeti olan MQ-25 ler uçak gemilerine iniş ve kalkış yapabiliyor.

Taşıyıcı tabanlı MQ-25 insansız hava aracı (İHA) deniz havacalığında bir devrim olarak görülüyor.  MQ-25’lerin envantere girmesiyle, Boeing F/A-18 Super Hornet, Boeing EA-18G Growler ve Lockheed Martin F-35C uçaklarının menzili genişleyecek, havada insansız yakıt ikmali kabiliyeti kazanacak.

Yeni nesil MQ-25 (İHA) ‘ların diğer faydalarıda tanker uçaklarının savaş bölgesinden uzak durmasını sağlarken, keşif ve gözetleme kabiliyetleri ile istihbarat toplanmasına yardımcı olacak.

Boeing’in İnsansız Uçak Sistemi “UAS” (unmanned aircraft system) adını verdiği sistem bir uçak gemisinin katapult sistemiyle fırlatılıp havalanacak. Hava aracı inişte ise kanca bariyer sistemi kullanarak görevden dönebilecek.

MQ-25 (İHA) ‘ların deniz havacılığına çok büyük etkilerinin olacağı söyleniyor. Uçak gemilerinde insanlı/insansız hava unsurlarının kullanılmasıyla güvertede bir rahatlama olurken, Bu İHA’lar sayesinde Savaş taktiklerinde büyük değişimlerin olacağı belirtiliyor.

Kaynak: Ajanslar, Defence news

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here