Savunma sanayinin önde gelen firmalarından İsveçli savunma ve havacılık şirketi Saab yeni “GlobalEye” havadan ihbar ve kontrol uçağını 14 Mart’da ilk uçuşu ile sektöre tanıttı.Şirket yetkilileri ilk iki siparişini veren Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 2017 yılında da üçüncü siparişini verdiğini açıkladı.

Bombardier Global 6000 iş jeti gövdesinin üzerine yerleştirilen Saab’ın geliştirdiği özel radar sistemi, havadan ihbar ve kontrol amaçlı kullanılıyor. İlk test uçuşunu gerçekleştiren uçakta sadece uçuş testi enstrümantasyonu ile donatılmış, gözetleme sensörleri bulunmuyor. Sensörlerin daha sonra entegre edileceği belirtildi.

Kasım 2015’de Dubai Havacılık Fuarında imzaladığı geliştirme ve üretim sözleşmesiyle ilk iki siparişini veren Birleşik Arap Emirlikleri 2017 yılında da üçüncü siparişini verdi.

Saab yetkilileri, Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) üç jetin teslimatı ile ilgili herhangi bir zaman çizelgesi vermekten çekiniyor. Ancak planlanan zaman diliminde teslimatın gerçekleşeceğini söylüyorlar.

“GlobalEye”, havada erken uyarı, denizcilik ve yer gözetlemesini aynı anda gerçekleştirebilecek.Bu maksatla BAE’nin istediği “Erieye” Genişletilmiş Range radarı, Leonardo’nun “Seaspray” deniz arama radarı ve “Flir Systems” elektro optik sensörünün uçakta yer alacağı belirtiliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Brezilya, Tayland, Yunanistan, Pakistan, Meksika ve İsveç, Saab turboprop veya Embraer jet uçaklarına kurulan “Erieye” radarının daha önceki versiyonlarını kullanmaktadır.

Saab yetkilileri, BAE uçaklarına yerleştirilecek yeni genişletilmiş “Erieye” radarının mevcut varyantlarından yüzde 70 daha iyi bir performansa sahip olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Defence news

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here