Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen Yeni Nesil T-155 Kundağı Motorlu Fırtına Obüs’ün muayene ve kabul faaliyetlerinin tamamlandığı bildirildi.

Millî Savunma Bakanlığı’nın faaliyetlerine ilişkin Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, “Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca çeşitli miktarlarda ‘Yer Altı Görüntüleme Cihazı’, ‘Mini/Mikro İHA’lara Karşı Karıştırma ve İmha Sistemi’ ve ‘Yeni Nesil T-155 Kundağı Motorlu Fırtına Obüs’ün muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık Ağustos 2023’de yaptığı açıklamada, “Yeni Nesil T-155 Kundağı Motorlu (K/M) Fırtına Obüs Tedariki Projesi” kapsamında 2023 yılında teslim edilmesi planlanan 4 obüsten 2’sinin muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanıp 25 Ağustos’ta envantere alınmıştır.” denildi.

BMC, bugüne kadar 8 adet Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nü başarıyla üretti. Bu obüslerde, Almanya’dan tedarik edilen yedek güç grupları kullanıldı. Bu sayede, projenin ilk aşamalarında istikrarlı bir üretim sağlanmış oldu.

Şirket, mevcut Alman güç gruplarını kullanarak 2 adet daha Yeni Nesil FIRTINA Obüsü üretme planını sürdürüyor. Ancak kalan 130 adet obüsün üretiminde, BMC POWER tarafından geliştirilen UTKU Güç Grubu kullanılacak. Bu adım, projenin yerli ve özgün bileşenlere dayalı olarak ilerlemesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Planlara göre, 2025 yılından itibaren bu özgün güç grubuyla üretilecek olan Yeni Nesil FIRTINA Obüsleri, projenin geleceğine yönelik umut verici bir adımı temsil ediyor.

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün atış testleri, 2018 yılında başarıyla gerçekleştirildi. Bu önemli aşama, obüslerin işlevselliği ve etkinliği açısından büyük bir adım olarak kaydedildi. Yeni Nesil FIRTINA Obüsü, ilk nesil FIRTINA obüslerinden şu özellikleriyle ayrışıyor:

  • Mühimmat iklimlendirme bölümlerine sahip yeni taret tasarımı.
  • Tamamen elektrikli ve servo kontrollü kule takat sistemi.
  • Geliştirilmiş atış kontrol sistemi.
  • Artırılmış atış hızı ve genişletilmiş etkili menzili.
  • Tam otomatik olarak güncellenen mühimmat yükleme sistemi.
  • ASELSAN ürünü 12,7 mm SARP UKSS.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here