TUSAŞ tarafından geliştirilen ‘Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli’ ANKA-Aksungur İnsansız Hava Aracı (İHA) 20 Mart’da ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Türk Havacılık Uzay Sanayii Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ” ANKA-AKSUNGUR Bayrağımızı gökyüzüyle buluşturdu.Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İHA’mız, 20 Mart’ta gerçekleştirilen ilk uçuşta otomatik iniş ve kalkış özelliğini kullanarak 4 saat 20 dakika süren test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.Orta irtifada yüksek yük kapasitesine sahip olan çift motorlu ANKA-AKSUNGUR’un, 40000 ft.’e kadar uzun süreli görevler yapması hedefleniyor.” ifadeleri yer aldı.

Orta irtifada uzun havada kalışlı (Medium Altitude Long Endurance – MALE) pazarında yüksek yük taşıma kapasitesiyle öne çıkan ANKA-Aksungur milli imkanlar kullanılarak tasarlandı.

ANKA-Aksungur keşif, gözetleme, arama-kurtarma, sinyal istihbaratı, muharip görevler ve yüksek irtifa operasyonları yerine getirebilen yeni bir İHA sistemidir. Elektro-optik ve geniş alan gözetleme kameraları, sentetik açıklık radarı, iletişim istihbarat sensörleri gibi yükleri farklı kombinasyonlarda donatılabilecek ve TÜRKSAT uydusu üzerinden kontrol ile uzun menzilli operasyonlarda kullanılabilecek.

Tusaş Motor Sanayii (TEI) tarafından geliştirilen 2 adet çift turbolu piston PD170 motorları sahip olan İHA, 750kg’a kadar faydalı yük taşıyabilecek.

Kaynak: TUSAŞ, SSB,

Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli’ ANKA-Aksungur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here