Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projesi kapsamında ZMA’ya entegre edilen NEFER insansız kule sisteminin testleri başarıyla sürdüğü bildirildi. ZMA’ları sistem kalifikasyon testlerini tamamladıktan sonra, bu yılın ikinci yarısından itibaren teslim edilmeye başlanacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir açıklamasında, ” Zırhlı Muharebe Araçları Modernizasyonu kapsamında, KKK envanterindeki #ZMA’ları modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatıyor, muharebe sahasındaki beka kabiliyeti, durumsal farkındalığı ile vuruş gücü etkinliğini önemli ölçüde artırıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Demir,” Bu kapsamda Modernize ZMA’ya entegre ettiğimiz NEFER insansız kule sisteminin testleri başarıyla sürüyor. Modernize ZMA’ları sistem kalifikasyon testlerini tamamladıktan sonra, bu yılın ikinci yarısından itibaren teslim etmeye başlayacağız.” dedi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için başlatılan Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projesi kapsamında ilk prototip ZMA aracı teslimatı Ekim 2020’de gerçekleştirilmişti.

FNSS ve ASELSAN arasında ZMA Platform Modernizasyonu Alt Yüklenicilik Sözleşmesi Ocak ayında imzalanmıştı. Projeyle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki ZMA-15 Araçları ZMA Modernizasyonu ile yenilenecek.

Tüm yenileştirme ve iyileştirme faaliyetlerinin yanı sıra prototip üretim, kalifikasyon faaliyetleri, kule dahil tüm görev donanımlarının entegrasyonu ile seri üretim ve platforma yönelik lojistik destek faaliyetleri FNSS tarafından gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında, 25mm NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi Ana Yüklenici ASELSAN tarafından sağlanacak.

1990’lı yılların başından 2000 yılına kadar, Silahlı Kuvvetlerimizin yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Filipinler Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde de bulunan ZMA’lar, değişen tehditler ve gelişen teknolojilere uygun olarak modernize edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here