İki yılda bir düzenlenen 14. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de 17-21 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Fuara Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde 23 Türk firması katılacak.

Dünyanın önemli savunma fuarlarından biri olarak gösterilen IDEX fuarıen son 2017 yılında 1235 uluslararası firma ve 100 binden fazla katılımcıyla gerçekleşmişti.

14. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı düzenleyen Abu Dabi Ulusal Fuar Şirketi (ADNEC), İDEX 2019 ve deniz fuarı NAVDEX 2019’de iç ve dış mekanların yüzde 95’nin rezerve edildiğini açıkladı.

Deniz fuarı NAVDEX 2019’da, dünyanın dört bir yanından gelen firmalar, deniz savunma ve güvenliği alanında yeni projeler ve fikirleri sergiliyecek. NAVDEX 2019’a fırkateynler, korvetler, devriye botları, mayın gemileri gibi bir çok deniz unsurunun katılması bekleniyor.Deniz fuarına bu yıl ilk defa Çin, Suudi Arabistan, Tayland ve Güney Kore’nin katılımı gerçekleşecek.

Türkiye, IDEX 2019 fuarına Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde 23 firma ile katılıyor. Fuarda Türk savunma sanayii firmalarınca üretilen ürünler ve hizmetlerin tanıtımı gerçekleştirilecek.

Fuara katılacak Türk firmalarından Otokar, dünyaca ünlü COBRA II ve ARMA 6×6 zırhlı kara araçlarının yanı sıra KESKİN Kule ile BOZOK Kule sistemlerini tanıtıcak.

NATO ve Birleşmiş Milletler tedarikçisi olan Otokar’ın tasarım, teknoloji ve kabiliyetleri ile dünyada ilgi gören araçlar ürettiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, IDEX Fuarı’nın bölgedeki iş birliklerini artırmak için önemli bir organizasyon olduğunu belirtti. Otokar’ın 9’uncu kez IDEX Fuarı’na katıldığını, fuarın Otokar için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Türk savunma sanayisinin önde gelen firmalarından FNSS, IDEX 2019 fuarında, Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK), TEBER-30 Kule sistemi ve Pars III 8×8’i FNSS tasarımı SABER-25 Kule ile sergileyecek.

14. IDEX Uluslararası Savunma Fuarına katılacak Türk savunma sanayi firmaları şöyle: AKTİF SAVUNMA, ARES, ASELSAN, ASFAT, CES İLERİ KOMPOZİT, DESAN, ELEKTROLAND, FNSS, GARANTİ GİYİM, GLOBAL DEFENCE, GÜL OTOMOTİV, HAVELSAN, MKEK, NICOMATIC, OTOKAR, REPKON, ROKETSAN, STM, T KALIP, TRANSVARO, UNİFO GIDA, YAKUPOĞLU,YONCA ONUK

Kaynak: Ajanslar, OTOKAR, IDEX, FNSS,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here