İsrail Donanması ekonomik bölgesine muhtemel bir saldırıyı test etmek amacıyla gerçek füzelerin kullanıldığı deniz tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatta hurdaya çıkmış sivil bir gemi 150-200 km uzaktan HARPON füzesi ile vuruldu.

Donanma senaryo gereği ‘doğal gaz’ platformlarına saldırı hazırlığında olan gemiyi denizden denize fırlatılan Harpon füzesiyle 150-200 km mesafeden vurarak batırdı. Yaklaşık 2,5 aydan beri devam eden tatbikatta, hurdaya çıkan sivil gemi temsili düşman hedefi yapıldı. Deniz helikopterleri ile tespit edilen hedef, gemilerden eş zamanlı fırlatılan HARPON denizden denize füzesiyle başarılı şekilde vuruldu.

Tatbikata katılan yetkililer, donanmanın uzun yıllardan bu yana gerçek füzeler ile tatbikat yapmadığını, dört gemiden atılan füzelerin başarılı koordinasyon ile hedefi vurduğunu söyledi.

Tatbikatın amacının, İsrail’in deniz üstünlüğünü göstermek, savaş gemilerinde bulunan füze sistemlerinin profesyonel hazırlık seviyesini korumak olduğu belirtildi. Yetkililer, Akdeniz’de bir çok deniz filosunun konuşlandığını, İsrail’in kuzeyinde Suriye’de ciddi Rus savaş gemisi bulunduğunu belirtti. İsrail’in ekonomik bölgesini savunmak için daha geniş deniz varlığına ihtiyaç duyduğu vurgulandı.

İsrail’in ithalatının yüzde 90’nı deniz yolu ile gerçekleştiği bu sebeple İsrail denize çok bağımlı. İsrail Donanması, Kara birilikleri (IDF) göre nispeten küçük olsada yaklaşık 44 bin Km2 alanı korumak zorunda. Donanma stratejik tesisleri koruma görevine yoğunlaşırken, Akdeniz ve Kızıldeniz’de istihbarat toplama operasyonlarını da sürdürüyor. Ayrıca İsrail ekonomik bölgesinde bulunan doğal gaz sondaj kulelerinin emniyetinide almak zorunda.

Ayrıca İran’dan alınan uzun menzilli balistik füzeler Lübnan Hizbullah’ın elinde bulunuyor. Bu füzelerin doğal gaz sondaj kulelerini vurabileceği düşünülüyor. Hizbullah’ın Grad füzeleride uzun menzilli tehdit olarak görülüyor bu nedenle İsrail donanması gemilerindeki silahları ve savunma sistemlerini yükseltiyor.

İSRAİL GAZ HAVZASINI KORUMAK İÇİN KORVET İNŞAA ETTİRİYOR

Gaz havzasını korumak için İsrail dört adet Sa’ar 6 korvet savaş gemisi inşaa ettiriyor. korvetlerin inşaatı, Almanya’nın (hyssenkrupp Marine Systems) tersanelerinde Şubat 2018’de başladı. 

Sa’ar 6 sınıfı korvetlerinin ilki 2019’un sonlarında teslim edilecek. Diğer korvetler 6 aylık arayla İsrail donanmasında envantere girecek.

Sa’ar 6 sınıfı korvetin uzunluğu 90 metre, yaklaşık 2.000 tonluk olacak. Korvetin İsrail tarafından geliştirilen silah ve radarlarla donatılacak. İsrail basını Korvette Barak- 8 hava savunma füzelerini kontrol edecek İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii üretimi AESA radarının olacağını yazdı. Korvetlerde başlangıçta Rapfael yapımı C-Dome deniz savunma sistemi ile donatılması planlanıyor, ancak Hizbullah’ın kıyıdan fırlatılan roketlerinin tehdidine karşı iki Demir Kubbe atarı taşıyacağı belirtiliyor. Sa’ar 6 korvetinde 76mm’lik top, torpido rampaları, uzaktan kumandalı silahların olacağı belirtiliyor.Ayırıca Korvetlere, Sikorsky SH-60 Seahawk helikopteri kalkış ve iniş yapabilecek.

Korvetlerin isimleri şöyle olacak:  kalkan anlamına gelen “Magen” , valor anlamına gelen “Oz”, bağımsızlık anlamına gelen “Atzmaut”, zafer anlamına gelen “Nitzahon”.

Kaynak: Jpost, DEFpost, Naval to day, Ajanslar, The Times of Israel,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here