15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı İDEF 2021 TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Törenen katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Burada imzalanan anlaşmalar ve protokoller, fuarımızın savunma sanayii alanında artık kendisine küresel bir yer edindiğine işaret ediyor. İDEF-2021’i işte böyle bir iklimde gerçekleştiriyoruz” ifadesini kullandı.

Türk savunma sanayiinin dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla çıktığımız bu yolda, çok iyi bir noktaya geldiklerini belirten Erdoğan, ” Mesela, 2002 yılında ülkemizde sadece 62 savunma sanayii projesi yürütülüyorken, günümüzde bu sayı 750’yi geride bırakmıştır. Bu projelerin bütçeleri de 5,5 milyar dolar düzeyinden 75 milyar doların üzerine çıkmıştır. Sektörde faaliyet gösteren firma sayımız da 56’dan 1.500’e ulaşmıştır. Firmaların yıllık ciroları 1 milyar dolardan 11 milyar dolara kadar yükselmiştir.” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKar, bölgede ve dünyada savunma ve güvenlik alanlarında önemli bir tanıtım, pazarlama ve iş birliği platformu hâline gelen bu büyük organizasyonun hayırlı olması temennisinde bulundu. Akar, siber güvenlik, yapay zekâ, büyük veri analizi ile robotik ve otonom sistemleri yakından takip ettiklerini belirterek sürü dronelardan kuantum radarlara, lazer silahlardan, yönlendirilmiş enerjiyi kullanan silahlara ve mikro uydulara kadar pek çok ürün ve teknolojinin bulunduğunu ve kullanıldığını söyledi.

IDEF’te savunma sanayi alanında iş birliklerinin başlatılmasının ve geliştirilmesinin önünü açacak anlaşma ve protokollerin imzalanacak olmasından da büyük mutluluk duyduklarını belirten Hulusi Akar, Fuara 83 ülkeden 163 heyet ile 700’ü yabancı olmak üzere 1.238 firmanın katıldığını, bu kapsamda 100 civarında anlaşma ve mutabakatın imzalanacağını da açıkladı.

15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2021 17-20 Ağustos tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Türkiye ve dünyanın savunma sanayi devlerinin buluşma platformu olan IDEF 2021’e yurt içi ve yurt dışından bin 200’ün üzerinde fima katılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here