TÜYAP’ta gerçekleştirilen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021), savunma sanayisini güçlendirecek iş birliği anlaşmaları imzalandı. Multistatik Sonar Suiti Geliştirilmesi, Siber Güvenlik Hızlandırma ve Kuluçka Programı İşbirliği ve stratejik çözüm ortaklarını içeren protokoller imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN ve ARMELSAN arasında Multistatik Sonar Suiti geliştirilmesi ilişkin protokol imzalandı. İmza törenine katılan SSB başkanı İsmail Demir, ” Savunma sanayi olarak ülke savunmasının her sathında olduğu gibi mavi vatan savunması için de yeni geliştirdiğimiz platform ve sistemlerle güvenlik güçlerimizin sahada en büyük destekçisi olmaya gayret ediyoruz.” dedi.

Multistatik Sonar Suiti ile aynı gemi üzerindeki veya diğer su üstü gemilerdeki frekans bandı uyumlu sonar sistemlerinin bir arada çalışması sağlanarak çok geniş alandaki su altı tehditlerinin tespiti mümkün olacak.

Sonar Suiti geliştirilmesinde Barbaros Sınıfı Yarı Ömür Modernizasyonu projesi kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilen ve fabrika kabul testleri tamamlanan FERSAH sisteminden yararlanılacak.

Geliştirilen Multistatik Sonar Suiti, Türk Deniz Kuvvetleri için Savunma Sanayii Başkanlığı’nın MİLGEM programı kapsamında planladığı hava savunma TF2000 Muhribinde kullanılması planlanıyor.

SİBER GÜVENLİK HIZLANDIRMA VE KULUKÇA PROGRAMI

IDEF 2021’de imzalanan diğer protokol Siber Güvenlik Hızlandırma ve Kuluçka Programı İşbirliği kapsamında imzalandı. Protokol imza merasimine SSB Başkanı İsmail Demir, Teknopark İstanbul ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi yetkilileri katıldı.

Kamu ve özel, askeri ve sivil siber güvenlik alanındaki bütün ihtiyaçların yerli ve milli çözümlerle karşılanması için SSB koordinasyonunda Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi oluşturulacak. Kümelenmeye üye 170 firma bu alanda yerli-milli çözümler üretiyor. Bu kapsamda siber güvenlik girişimcileri, buranın fiziksel altyapısı ve girişimcilik programlarından yararlanılacak.

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi içerisinde stratejik çözüm ortakları ile iş ortaklığı modeli oluşturulacak.

STRATEJİK ÇÖZÜM ORTAKLARI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

SSB iştiraklerinden Teknopark İstanbul, savunma sanayinin önde gelen firmaları Aselsan, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, TEI, BMC ve Saha İstanbul Kümelenmesiyle Stratejik Çözüm Ortakları İşbirliği Protokolü de imzalandı.

Protokol kapsamında Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi içerisinde stratejik çözüm ortakları ile iş ortaklığı modeli oluşturulacak. Stratejik çözüm ortakları ile kurumsal iş birliği, açık inovasyon ve girişimcilik faaliyetleri ve girişimcilere yönelik destek programları düzenlenecek. Özellikle başlangıç seviyesindeki girişimcilerin ilk aşamada ihtiyaç duydukları destekler bu işbirliği neticesinde sağlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here