Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından yürütülen proje ile Desan ve Yonca-Onuk Tersanelerinde üretilen Yeni Deniz Sistemleri törenle Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Desan Tersanesi tarafından yüksek yerlilik oranlarıyla inşa edilen, 2 adet Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu, YONCA-ONUK tarafından geliştirilen  2 adet yeni SAT botu ve 8 adet MRTP 12 Süratli Devriye botu , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar, Genel Kurmay başkanı ve Kuvvet komutanlarının katıldığı tören ile Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi.

İlk sac kesimi Ekim 2018’de yapılan Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları’ndan ilki, planlanan teslim tarihinden 1 ay 13 gün, ikincisi ise 4 ay 13 gün önce, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiş oldu. Yerlilik oranı %71 olan botların, tüm yazılım ve programları tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirildi.

Türk Deniz Kuvvetleri personelinin sualtı dalış ve eğitim kabiliyetlerini arttırmak amacıyla Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu (ACMB) projesi kapsamında inşa edilen botlar, kıyılarda meydana gelebilecek kazalara ilk müdahalede ve dalgıç personelinin uygulamalı eğitimlerinin icrasında kullanılabilecek.Ayrıca gerektiğinde torpido arama görevi de yerine getirecek özelliklere sahip.

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu Projesi kapsamında DESAN Tersanesi Tuzla/İstanbul’da inşa edilen DALGIÇ-1 ve DALGIÇ-2 botlarının denize iniş töreni 2 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilmişti.

SAT timlerimizin operasyon bölgesine süratle intikalinin sağlanması ve SAT timinin emniyetinin ateş desteği sağlanarak tesis edilmesi için YONCA-ONUK tarafından geliştirilen Yeni SAT botu MRTP24/U, 26.30 metre uzunluğa, 5.48 metre genişliğe, 1.40 metre drafta, 54+ knot azami hıza, 350+ deniz mili menzile, 55 ton deplasmana, 5 kişilik mürettebata ve %68 yerlilik oranına sahip.

ASELSAN üretimi STAMP 12.7mm’lik Uzaktan Komutalı Stabilize Makineli Tüfek Sistemi ile donatılan MRTP24/U Özel Operasyon Botu; 16 kişilik tam ekipmanlı SAT timinin, belirlenen bölgeye götürebiliyor.

Yeni SAT botumuzun ilki 2019’un son günlerinde DZKK’ya teslim edilmişti.

Yonca-Onuk Tersanesi tarafından tasarlanan ve inşa edilen 8 adet MRTP 12 Süratli Devriye Botu, daha önce Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmişti. Denizlerde başarıyla görev yapan botlar için de temsili teslim töreni yapıldı.

Kaynak: SSB, Desan, Yonca-Onuk, Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here