Çin Hükümeti, Halk Kurtuluş Ordusu Donanmasının (PLAN) gerçekleştirdiği tatbikatlara ABD’nin U-2 casusu uçakları ile tehlikeli şekilde müdahale ettiğini iddia etti.

Çin Donanması Güney Çin Denizi, Sarı Deniz, Doğu Çin Denizi ve Bohai Denizi’nde dört büyük deniz tatbikatı gerçekleştiriyor. Çin, iddia ettiği müdahalenin nerede olduğu konusunda bilgi vermedi.

Son haftalarda Güney Çin Denizi’nin kuzeydoğu kesimlerinde askeri faaliyetlerde büyük bir artış olduğu gözleniyor. Çin ve ABD unsurları bölgede yoğun faaliyet gerçekleştiriyor. ABD gözlem uçaklarını neredeyse 24 saat havada tutuyor. Çin’in bu hareketliliği karşısında Tayvan ordusu alarm seviyesini yükseltmiş durumda.

Güney Çin Denizi’ndeki tatbikatın 29 Ağustosa kadar sürmesi bekleniyor. U-2 casus uçaklarının Güney Kore’deki Osan Hava Üssü’nden kalkış yaptığı tahmin ediliyor. ABD hükümeti Çin’in bu iddialarına karşı henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Ruters’in haberine göre, Çin Savunma Bakanlığının ABD hükümetine normal askeri tatbikata müdahale eden ABD casus uçaklarının “beklenmedik bir olayla” karşı karşıya kalabileceğini sert ifadelerle uyardığını bildirdi. Açıklamada, “Çin, ABD tarafının bu tür kışkırtıcı davranışları derhal durdurmasını ve bölgede barış ve istikrarı korumak için fiili adımlar atmasını talep ediyor.” ifadeleri yer aldı.

Tatbikatın uluslararası sularda yapılması sebebiyle her ne kadar Çin (NOTAM) uyarısı yayınlasada, U-2 uçuşlarının uluslararası hava sahada gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Çin Halk ordusunun bölgede yaptığı tatbikatlarda gerçek mermiler kullanıyor.Bölgede ABD uçaklarının uçması hata yapma riskini arttırmaktadır. Fakat U-2 casus uçakları çok yüksek irtifada uçuyor ve dünyanı gelişmiş Elektronik Harp kendini koruma süitlerine sahip.

Casus uçakları ile elde edilen veriler çok değerli. PLAN’ın tüm radarını, veri bağlantılarını,diğer iletişim izlerini,sesli iletişimlerini ve operasyonel prosedürlerini izleyebilir.

Ayrıca, Çin’in bir U-2’yi fiziksel olarak engelleyebilecek ve onu taciz edebilecek hiçbir savaş uçağına sahip olmadığını da belirtmek gerekir.Bu, vurma kabiliyetine sahip olmadıkları anlamına gelmez.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here