Doğu Akdeniz’de Yunanistan, Fransa, İtalya ve Güney Kıbrıs ortak askeri tatbikat gerçekleştirirken; Milli Savunma Bakanlığı Türk ve ABD savaş gemilerinin Doğu Akdeniz’de deniz eğitimleri icra ettiklerini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Türk Deniz Kuvvetleri, Müttefik Deniz Kuvvetleri ile geçiş eğitimlerine devam etmektedir. TCG Barbaros fırkateyni ve TCG Burgazada korveti ile ABD muhribi USS Winston S. Churchill tarafından 26 Ağustos 2020 günü, Doğu Akdeniz’de deniz eğitimleri icra edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Bakanlığın salı günü yaptığı açıklamada ise, “Akdeniz Kalkanı Harekâtına katılan TCG GEDİZ ve TCG BARBAROS fırkateynlerimiz, İtalyan Deniz Kuvvetlerine ait ITS ETNA akaryakıt gemisinden Doğu Akdeniz’de 25 Ağustos 2020 tarihinde denizde akaryakıt ikmali yapmış ve işbirliği usulleri geliştirilmiştir.” denildi.

Türk savaş gemilerinin ABD savaş gemisiyle Doğu Akdeniz’de deniz eğitimi yaptığı açıklaması, Yunanistan, Fransa, İtalya ve Güney Kıbrıs Doğu Akdeniz’de Kıbrıs ve Girit adalarının güneyinde üç gün sürecek bir tatbikata başladıklarını açıklamalarının ardından geldi.

Kaynak: MSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here