Makine ve Kimya Endüstrisi, (MKE) 20 mm Yakın Hava Savunma Sisteminin (YHSS) treyler üzerinden gerçekleştirilen kara atış test görüntülerini yayımladı.

Kurumun Twitter hesabından “Yerler değil gökler de bize emanet!” sloganıyla yayımladığı görüntülerde treyler üzerinden kara atış testleri görülüyor.

MKE, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için ABD menşeli Phalanx CIWS muadili “Yakın Hava Savunma Sistemi“ni 12 ay gibi kısa bir sürede geliştirmeyi başardı.

Sistem, gemisavar füzelerine, seyir füzelerine, helikopterlere, İHA’lara ve uçaklara karşı son nokta hava savunma sistemi olarak görev yapmaktadır

Makine ve Kimya Endüstrisi’nin deniz platformlarında kullanılmak üzere geliştirdiği Yakın Hava Savunma Sistemi ilk kez IDEF 2021’de sergilenmişti.

Nihai Prototipi ile kalifikasyon sürecini 2022 yılında tamamlayarak DzKK’na ilk sistem teslimatını yıl bitmeden gerçekleştirmek hedefleniyordu.

TSK envanterinde bulunan Yakın Hava Savunma Sistemini (YHSS) yerlileştirmek amacıyla sistemin tasarımını gerçekleştirmek, MKE tarafından üretilen 20 mm Döner Namlulu Silah Sistemini, Mühimmat Besleme Sistemini(drum) entegre edilmesi amacıyla proje başlatılmıştı. Kule üzerinde elektro optik sensör birimleri Termal kamera (soğutmalı), gündüz görüş kamerası, lazermesafe ölçer sisteminden oluşmaktadır.

ÖZELLİKLERİ

Ağırlık: 3.500 kg

Silah Sistemi: 20mm DNSS 6 Namlulu

Mühimmat Besleme: 1.500 adet

Mermi Atım Hızı: 3000-4000 atım/dk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here