434 Milyon Dolarlık Proje: İtalyan Fincantieri BAE İçin 10 Adet ADK gemisi Üretecek

0
31

Birleşik Arap Emirlikleri savunma devi EDGE Group ve İtalyan gemi üreticisi Fincantieri, yeni bir ortak girişim başlatmak üzere anlaşmaya vardı. Yeni oluşumun ilk sözleşmesi, 434 milyon dolar değerinde Birleşik Arap Emirlikleri için 10 adet Açık Deniz Karakol Gemisi sağlanmasını kapsıyor.

Maestral olarak adlandırılan ortak girişim için ilk olarak Şubat ayında anlaşmaya varılmıştı. Firma tarafından dün yapılan açıklamaya göre, EDGE yüzde 51’lik paya sahip olacak ve “NATO üyesi olmayan siparişlerin ve seçilmiş NATO üyesi ülkeler tarafından verilen bir dizi stratejik siparişin ana haklarını alacak ve yaklaşık 30 milyar avro değerinde ticari bir sipariş hattı oluşturacak”.

İtalyan firma, Saettia sınıfı gemilerini temel alan 10 adet P51MR sınıfı 51m OPV inşa edecek.

EDGE Group Yönetim Kurulu Başkanı Faisal Al Bannai yaptığı açıklamada, “Fincantieri ile bu benzersiz girişimin kurulduğunu ilk duyurduğumuzdan bu yana geçen üç ay içinde, hem Abu Dabi’deki tersanelerimizde hem de İtalya’da inşa edilecek bu sofistike ADK’ler için önemli bir ulusal sipariş duyurusu yapıyoruz,” dedi.

Fincantieri CEO’su ve Genel Müdürü Pierroberto Folgiero yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugünkü imza, Ortak Girişim’in sadece BAE gibi stratejik bir pazardaki fırsatları yakalamamıza değil, aynı zamanda ticari yeteneklerimizi geliştirmemize de olanak tanıyacak. Bu sayede Abu Dabi ihracat platformuyla bağlantılı olarak, uluslararası savunma sektöründe büyüme ve genişleme için yeni ve önemli fırsatlar yaratacağız. Bu anlaşma, büyük bir değere sahip bir endüstriyel platformun somut bir kanıtıdır.”

EDGE’nin holdinginde şu anda bir tersane bulunuyor. Abu Dhabi Ship Building, 2023 yılında Angola için korvet inşa etmek üzere 1,1 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Saettia sınıfı Açık Deniz Karakol gemileri, deniz güvenliği ve gözetleme görevlerinde yüksek performans göstermektedir. Bu gemiler, çeşitli görevlerde esneklik sağlamak üzere tasarlanmış olup, kıyı devriyesi, deniz yollarının korunması, kaçakçılıkla mücadele, arama ve kurtarma operasyonları gibi çok yönlü operasyonlarda kullanılabilir.

Saettia sınıfı ADK’ler, çeşitli ülkelerin deniz kuvvetleri tarafından tercih edilmekte olup, özellikle Akdeniz ve çevresindeki denizlerde faaliyet göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here