ABD Donanması, Patriotları savaş gemilerinde kullanmayı planlıyor

0
29

Lockheed Martin, bir Patriot PAC-3 MSE önleme füzesini Mk 41 Dikey Fırlatma Sistemi türevi bir konteynerli fırlatıcıya yerleştirerek sahte bir seyir füzesini düşürmek için kullandı.

Şirketten 20 Mayıs’ta yapılan açıklamada, PAC-3 MSE’nin Mk 70 konteynerli fırlatma platformundan Lockheed’in Sanallaştırılmış Aegis Silah Sistemi kullanılarak ateşlendiği ve seyir füzesi simülasyonu yapılan hedefin vurulduğu belirtildi.

Lockheed Martin’in basın açıklamasında, testin “Savunma Bakanlığı’na bağlı çok sayıda hizmet ve bileşenle ortaklaşa” gerçekleştirildiği belirtiliyor, ancak isim verilmiyor. PAC-3 MSE’nin testteki sahte seyir füzesini durdurması için hangi sensör ya da sensörlerin kullanıldığı bilinmemektedir.

Lockheed Martin, Haziran 2023’te Aegis kullanan AN/SPY-1 serisi bir radarla iletişim kurma yeteneğini gerçekleştirdiğini açıklamıştı. ABD Donanmasında, AN/SPY-1 radar çeşitleri Ticonderoga sınıfı kruvazörlerde ve Arleigh Burke sınıfı muhriplerin biri hariç hepsinde Aegis Savaş Sistemlerine bağlı ana sensör olarak kullanılmaktadır.

Lockheed’in füze ve atış kontrol iş kolunda deniz sistemleri başkan yardımcısı olan Tom Copeman, bu yılın başlarında verdiği bir röportajda, “ABD Donanması’nın denizdeki gelişmiş tehditlere karşı kabiliyet ve kapasite boşlukları var” demişti. Patriot füzesi “gelişmiş tehditlere karşı, hipersonik [silahlara] karşı savaşta kendini kanıtlamış bir silahtır” dedi.

Geliştirilmiş füze olarak bilinen PAC-3 MSE’nin Arkansas’ta yılda 550 füze üretmeye hazırlanan bir üretim hattı bulunuyor. Lockheed, Rusya’nın iki yıl önce Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ABD Ordusu’nun Ukrayna’ya gönderdiği füze stokunu yenilerken, üretim sayısını artırmayı planlıyor. Lockheed Martin, Donanma veya Savunma Bakanlığı’nın bir gemide ilk operasyonel kabiliyeti sağlayabilecek daha fazla test yapmayı umuyor.

Şu anda ABD ordusu, seyir füzelerini endişe verici bir tehdit kategorisi olarak görüyor. Çin ve Rusya gibi yakın rakipler, hipersonik hıza sahip olduklarını iddia edenler de dahil olmak üzere, her zamankinden daha gelişmiş hava, deniz ve karadan fırlatılan tipler geliştirmekte ve sahaya sürmektedir. Daha düşük seviyeli, yine de çok yetenekli seyir füzeleri de daha küçük ülkeler ve hatta devlet dışı aktörler arasında giderek daha fazla yayılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here