ABD Ordusu, “Yeni İHA Şubesi kuruyor”

0
43
Deniz Piyadeleri için geliştirilen gemiden kalkabilen uzun menzilli bir ISR insansız hava aracı olan TERN gözetleme İHA'sı

ABD Ordusu, insansız hava araçları (İHA) için ayrı bir branş oluşturmayı planlıyor. Bu yeni şube, İHA operasyonlarını daha profesyonel hale getirmeyi ve diğer askeri disiplinlerle aynı seviyeye getirmeyi amaçlıyor. 

Öneri, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nin Taktik ve Kara Kuvvetleri Alt Komitesi tarafından hazırlanan 2025 savunma yetki tasarısında yer alıyor.

Yeni İHA şubesinin oluşturulması, sadece İHA operasyonlarını değil, aynı zamanda karşı-İHA kabiliyetlerini de kapsayacak. Kongre kaynaklarına göre, bu hamle Ukrayna’daki deneyimlerden ve uluslararası ortakların uygulamalarından alınan derslere dayanıyor. Ukrayna, Şubat ayında bir İHA şubesi kurarak bu alanda önemli bir adım atmıştı.

Öneriye göre, İHA şubesinin kurulması, operatörlerin daha spesifik ve hedefli bir şekilde eğitilmesini sağlayacak. Ancak, bu yeni şubenin liderliğine atanacak general henüz belirlenmedi. Ordu, hâlihazırda çeşitli yerlerde İHA operasyonları ve karşı-İHA becerileri eğitimi vermeye devam ediyor.

Alt komitenin 2025 savunma yetki tasarısı, ordunun finanse edilmemiş öncelikler listesinde yer alan ve İHA’larla mücadele ekipmanlarıyla ilgili olan üç önemli ihtiyaç için toplam 350 milyon dolar fon sağlanmasını da öngörüyor.

Ordu, insansız sistemler, uzun menzilli silahlar ve daha iyi komuta ve kontrol sistemleri gibi yeni teknolojilere yatırım yapmayı planlıyor. Bu teknolojiler, savunmanın saldırıya göre daha güçlü olduğu yeni savaş alanı stratejilerinde önemli rol oynayacak. Ordu Gelecek Komutanlığı Başkanı General James Rainey, yeni teknolojilerin savunmanın gücünü artırırken saldırı operasyonlarını daha karmaşık hale getirdiğini vurguladı.

Ordunun yeni İHA şubesi, insansız hava aracı operatörlerinin daha etkili ve profesyonel bir şekilde yönetilmesini sağlayacak. Bu adım, kongre tarafından destekleniyor ve 2025 savunma yetki tasarısında önemli bir yer tutuyor. Ayrıca, ordu çeşitli eğitim programları ve finansmanlarla bu alandaki kapasitelerini genişletmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here