Küçük Dört Pervaneli Drone’lar Orduların Envanterine Girmeye başladı

0
36

ABD Ordusu, küçük dört pervaneli drone’ları resmi donanım programlarına dahil etmek için çalışmalara başladı. Bu drone’lar, mali yıl 2025’te envantere girebilir ve 2026’da sahada kullanılmaya başlanabilir. 

Ordu’nun Manevra Yetenekleri Geliştirme ve Entegrasyon Müdürlüğü’nde küçük drone gereksinimlerini yöneten Yarbay Michael Brabner, “Her iki drone türünü de agresif bir şekilde edinmeyi hedefliyoruz,” dedi.

Piyade takımları tarafından kullanılacak olan birinci şahıs görüşlü (FPV) drone’lar ve zırhlı birlikler tarafından kullanılacak bağlı drone’lar, ordunun yeni nesil savaş araçları arasında yer alacak. 

FPV drone’lar, anti-personel veya anti-malzeme patlayıcılar taşıyabilen modüler yükleme sistemine sahip olacak. Bağlı drone’lar ise kablolu güç kaynağı sayesinde uzun süre havada kalabilme yeteneğine sahip.

FPV, “First Person View” yani “Birinci Şahıs Görüşü” anlamına gelir. FPV dronları, kullanıcıya sanki drone’un içindeymiş gibi bir uçuş deneyimi sunar. Bu, drone’a yerleştirilen bir kameradan alınan görüntülerin gerçek zamanlı olarak bir ekrana veya gözlüğe iletilmesi sayesinde mümkün olur.

FPV drone’lar, Ukrayna’da askerlerin düşük maliyetli drone’larla pahalı düşman araçlarını imha etmeye başlamasıyla dikkat çekti. FPV’lerin, ABD Ordusu’nun düşük maliyetli ve harcanabilir mühimmat ihtiyaçlarına cevap vermesi bekleniyor. Brabner, FPV’lerin “harcanabilir, tüketilebilir ve vazgeçilebilir” olması gerektiğini belirtti.

FPV programı, Ordu’nun Düşük İrtifa Takip ve Saldırı Mühimmatı (LASSO) programından ayrı olacak. LASSO programı kapsamında, AeroVironment’in Switchblade 600 gibi daha sofistike ve pahalı mühimmatları test ediliyor. Switchblade 600, yaklaşık 80.000 dolarlık maliyeti ve gelişmiş özellikleri ile dikkat çekiyor.

Ordu, FPV drone’ları kullanacak askerler için yeni bir eğitim programı başlatmayı planlıyor. Kıdemli Çavuş Adrian O’Neal, programın üç veya dört hafta süreceğini ve uçuş ile saldırı icra etme eğitimlerini içereceğini söyledi. FPV eğitimi, Ordu Özel Harekat Kuvvetleri’nin Robotik ve İnsansız Sistemler Entegrasyon Kursu’nun bir parçası olacak.

ABD, Çin drone’larına yönelik kısıtlamalar nedeniyle yerli üreticilere yöneliyor. Ordu, güvenlik, hava uygunluğu ve duyarsız mühimmat uyumu gibi kriterleri göz önünde bulunduruyor. Brabner, “Silahlar güvenli bir şekilde monte edilebilecek ve sonra havaya bırakılabilecek,” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here