Tayvan: Çin Ordusunun Tatbikatlarda Gerçek Mühimmat Kullandığı Tespit Edilmedi

0
43

Tayvan ordusu, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Lai Ching-te’nin göreve başlamasından üç gün sonra Tayvan çevresinde gerçekleştirdiği iki günlük tatbikat sırasında gerçek mühimmat kullanıldığına dair bir tespit yapmadığını bildirdi.

Savunma Bakanlığı İstihbarattan Sorumlu Başkan Yardımcılığı Ofisi Başkanı Tümgeneral Huang Wen-chi, basın brifinginde PLA’nın Perşembe günü sabah 7:45’ten itibaren Tayvan çevresindeki bölgelerde iki günlük “Joint Sword-2024 A” tatbikat serisinin başladığını duyurmasından bu yana, yerel saat 14:00 itibarıyla Tayvan yakınlarında 15 PLA savaş gemisi, 16 Çin sahil güvenlik gemisi ve PLA savaş gemileri tarafından 42 faaliyet tespit edildiğini söyledi. Kod adı ve “A” harfinin kullanılması, bu yıl daha fazla tatbikatın gelebileceğini gösteriyor.

Başkan Yardımcısı Huang ayrıca, PLA’nın Tayvan çevresinde belirlenen 9 farklı noktada tatbikat yapacağını açıklamasına rağmen, Tayvan silahlı kuvvetlerinin bu noktalarda henüz gerçek mühimmat ile tatbikat tespit etmediğini belirtti.

Tümgeneral Huang, PLA’nın duyurusunda Kinmen, Matsu, Wuqiu ve Dongyin çevresinde planladığı tatbikatlarla ilgili olarak şu ana kadar bu bölgelerin yakınlarında hiçbir PLA savaş gemisinin tespit edilmediğini söyledi.

Çin tarafı, Perşembe tatbikatları duyurulmadan önce başlayan bir uygulama olarak sahil güvenlik gemilerini buralarda görev yapmak üzere gönderdi. Buna karşılık olarak Tayvan Sahil Güvenlik İdaresi (CGA) de Kinmen, Matsu, Wuqiu ve Dongyin’i çevreleyen bölgelerde düzenli devriye gezmeye devam ediyor.

Savunma Bakanlığı basın etkinliğini, Çin’in Doğu Çin Denizi ve Tayvan Boğazı’nın korunmasından sorumlu PLA Doğu Tiyatro Komutanlığı’nın Perşembe sabahından itibaren Tayvan çevresindeki bölgelerde bir dizi ortak askeri tatbikat yapacağını duyurmasının ardından düzenledi.

Çin’in devlet tarafından işletilen Xinhua Haber Ajansı, PLA Doğu Tiyatro Komutanlığı sözcüsü Li Xi’nin Cuma gününe kadar sürecek tatbikatların ortak deniz-hava muharebeye hazırlık devriyeleri, kapsamlı savaş alanı kontrolünün ortak ele geçirilmesi ve kilit hedeflere yönelik ortak hassas saldırılara odaklandığını belirtti.

Ayrıca sözcü, tatbikatların “Tayvan bağımsızlık’ güçlerinin ayrılıkçı eylemleri için güçlü bir ceza ve dış güçlerin müdahalesi ve provokasyonuna karşı sert bir uyarı” işlevi gördüğünü söyledi.

Ağustos 2022’de, Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinden hemen sonra Tayvan çevresinde geniş çaplı canlı ateş tatbikatları gerçekleştirdi. Bu tatbikatlar sırasında Çin, diğer gemi ve uçaklar için altı bölgeyi yasak bölge ilan etti. Ancak bu sefer böyle bölgeler ilan edilmedi, bu da Pekin’in bölge üzerindeki kontrolünün tanınmasını sağlama niyetini gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here