Avrupa Birliği (AB) üye 27 ülke lideri Corona virüsüyle mücadele Avrupa savunması ve güvenliği konularını görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Zirvede AB’yi bölen seyahat sınırlamaları konusunda da “ortak bir tavır” ve AB’nin kendi savunmasını kurması konuları gündeme gelecek.

Brüksel’de düzenlenen zirveye liderler video konferans yöntemiyle katıldı. AB, Corona virüsüyle mücadele kapsamında 6 ülkenin uyguladığı sıkı sınır politikalarını genelleştirme ve aşı pasaportu ile yolculuk konularında ortak politika belirleyecek.

Zirvenin ikinci gününde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in sunumunun ardından, AB liderleri “Avrupa’nın NATO’dan bağımsız olarak stratejik güvenlik ve savunma politikalarını” konuşacak. Toplantıda Rusya ve Türkiye’ye yaptırım konusu gündeme gelmeyecek, liderler konuyu 5 Mart’ta yapılacak olağan zirvede ele alacak.

Avrupa’da Corona virüs ilişkin rakamların yükselmesi ve İngiltere ve Güney Afrika varyantlarının kıtada hızla yayılmaya devam etmesi üzerine AB liderleri olağanüstü toplantı kararı aldı. Yeni varyantı sebep olduğu zorluklar sebebiyle bazı liderler sert önlemler alınmasını istiyor. Zirvede AB’yi bölen seyahat sınırlamaları konusunda da “ortak bir tavır” alınmaya çalışılacak.

Kamuoyunda “aşı pasaportu” olarak bilinen ve aşı olan Avrupa yurttaşlarının Schengen sınırları içinde serbestçe seyahat edebilmesini öngören “Avrupa aşı sertifikası” da tartışma konularından birisi olacak. Ancak AB içinde bu konuda gerçek bir bölünme yaşanıyor.

AB liderleri ilk gün Corona virüsü pandemisi üzerindeki tartışmaların ardından, Cuma günü yapacakları ikinci gün oturumunda da “AB’nin stratejik savunma ve güvenliği” konusunu ele alacak.

ABD’de Başkan Joe Biden yönetiminin göreve başlamasından hemen sonra, yeni Savunma Bakanı Lloyd Austin’in de katıldığı NATO Savunma Bakanları toplantısında, “Avrupa savunması ve NATO” konusu da ele alındı.

Avrupa’nın güvenlik ve egemenliğini ABD’ye emanet etmesinin riskli olduğunu savunan Fransa bu toplantıda, Avrupa’nın bağımsız ve güçlü olmasının NATO’yu da güçlendireceğini, AB’nin kendi savunmasını kurmasının NATO’nun alternatifi olmayacağını savundu.

Berlin’de yapılan Münih Güvenlik Zirvesi’nde de ele alınan konuda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ise ABD’siz bir Avrupa savunmasının düşünülemeyeceği görüşünü dile getirdi.

AB liderlerinin ikinci gün oturumunda, Stoltenberg, Cuma sabahı, AB liderlerine bir sunum yapacak. Stoltenberg’in ayrılmasının ardından yapılacak kapalı toplantıda liderler, bu seneki NATO liderler zirvesi öncesi AB’nin kendi savunmasını oluşturma konusunda vardığı bilançoyu masaya yatıracak.

AB’nin “2030 yılına kadar savunma ve güvenlik vizyonu” ortaya konacak, bunun için ayrılacak bütçe ve harcamaların arttırılması konusu da ele alınacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here