Ermenistan ordusu Başbakan Nikol Paşinyan’ın ve hükümetin istifasını talep eden bir muhtıra yayınladı. Paşinyan ise ordunun bu açıklamasını ‘darbe girişimi’ olarak değerlendirerek istifa etmeyeceğini söyledi.

Başbakan Nikol Paşinyan ordunun bu açıklamasının ardından destekçilerine Erivan’ın merkezinde toplanma çağrısı yaptı.

Paşinyan, Facebook üzerinden yaptığı çağrıda, “Silahlı Kuvvetler’in bildirisini bir darbe girişimi olarak değerlendiriyorum. Bütün destekçilerimizi hemen şimdi Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmaya davet ediyorum” diye yazdı.

Buna karşılık muhalefet ittifakı Vatan Kurtuluş Hareketi de, “Genelkurmay’a ve silahlı kuvvetlere destek verme” ve “hain Paşinyan hükümetini” istifaya zorlama çağrısıyla sokağa çıktı. Haber ajanslarının geçtiği görüntülere göre zaman zaman Paşinyan’ın destekçileri ve muhalifleri arasında gerginlik yaşandı.

Fransız haber ajansı AFP, Genelkurmay Başkanlığı’nın hükümetin istifasını isteyen bir açıklama yayımlamasının ardından, Paşinyan’ın Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu.

Rusya’dan yapılan ilk açıklamada, olayların Ermenistan’ın iç meselesi olduğu belirtilerek itidal çağrısında bulunuldu. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, taraflara görüş ayrılıklarını barış içinde ve anayasa çerçevesinde çözme çağrısı yaptı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan’daki darbe girişimini şiddetle kınadıklarını söyledi.

Budapeşte’de Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, “Biz dünyanın neresinde olursa olsun darbe ve darbe girişimlerine karşıyız” dedi.

Çavuşoğlu, “Halk yönetimin istifasını isteyebilir bunlar doğal şeyler ama askerlerin seçimle işbaşına gelmiş bir hükümete bırakın darbe yapmayı, istifa çağrısında bulunması bile kabul edilemez” diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar,

.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here