ABD Hava Kuvvetleri Idoha merkezli Gowen Field Hava üssünden düzinelerce A-10 Thunderbolt II savaş uçağını operasyonları desteklemek için Güneybatı Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika‘ya gönderiyor.

COVID-19 mücadelesine rağmen Idoha eyaletinde ilk defa bu büyüklükte dış görevlendirme yapıldığı bildirildi. Gowen Field Hava Üssü’nde konuşlu 124. Avcı Filoya bağlı uçaklar 180 gün ve 400 personel ile bölgede görev yapacak.

İki grupta bulunan A-10 Thunderbolt II uçakları Güney Batı Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde düzenlenecek operasyonlara yakın hava desteği, hava kontrolü ve arama kurtarma görevlerinde bulunacak. Filo bu görevler için aylardır eğitim ve planlama faliyetleri yapıyordu.

124.Avcı Filoya bağlı uçaklar Afganistan, Suriye, Irak ve Libya’da “Freedom’s Sentinel, Inherent Resolve ve New Normal” adında üç operasyona destek verecek.

124.Avcı Filo bakım, sağlık ve destek personeli 11 Mayıs’da Gowen Field Hava Üssü’nden görev yapacakları bölgeye gitmek için uçağa biniyor.
……………………………………………………..

Bakım, sağlık ve destek personelide Pazartesi günü Gowen Field Hava Üssü’nden uçaklar ile görev yerlerine törenle uğurlandı. COVID-19 sebebiyle tören sosyal mesafe dikkate alınarak gerçekleşti; asker aileleri törene katılmadı.

Kaynak: Idaho Statesman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here