Son uydu görüntülerinde Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki ‘Yongshu’ resifine erken uyarı uçakları ve denizaltı karşıtı uçaklar yerleştirdiğini gösteriyor.

Tayvan medyası ImageSat International tarafından çekilen uydu fotoğraflarını yayınladı. Görüntülerde Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) envanterinde bulunan KJ-500 havadan erken uyarı uçağı ve KQ-200 denizaltı karşıtı uçaklarını Güney Çin Denizi’ndeki ‘Yongshu’ resifine konuşlandığı görülüyor.

Shaanxi KJ-500 havadan erken uyarı uçağı
……………………………………….

Önceki uydu görüntülerinde resif üzerinde uçak hangarlarına klima üniteleri kurulduğu, daha fazla askeri unsur için hazırlık yaptığını gösteriyordu. Tayvan basınında çıkan haberlerde, PLA’nın Güney Çin Denizi’nde bir ‘hava savunma tanımlama bölgesi’ planladığını iddia edilmişti.

ImageSat International tarafından çekilen uydu fotoğrafları
………………………………

Çin’in yeni uçaklar konuşlandırması ABD’nın bölgeye Uçak Gemisi Görev gücü ve Amfibi Görev Gücü göndermesi üzerine gerçekleşti.Çin basınında çıkan haberlerde Çin’in egemenliği altındaki adalarda ve resiflerde inşaat faliyetlerini hızlandırdıklarını ve Güney Çin Denizi’nde ulusal savunma ihtiyaçlarına göre silahlar yerleştirdikleri belirtilmişti.

Öte yandan Çin, Hainan Eyaletindeki Sansha şehri Güney Çin Denizi’ndeki adalara iki yeni ilçe kurduğunu duyurdu.

Malezya enerji şirketi Petronas’ın Güney Çin denizinde doğalgaz ve petrol arama çalışmaları yapan sondaj gemileri ile Çin Sahil Güvenlik gemileri arasında gerilim yaşanmıştı. Bunun üzerine ABD Donanması bölgede ‘varlık gösterme’ operasyonu düzenledi.

Kaynak: Global Times, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here