ABD Başkanı Donald Trump ülkesinin IŞİD’i Suriye’de yendiğini ilan etti. ABD’li yetkililerle konuşan Reuters ise Washington’un tüm askerlerini Suriye’den çekmeyi değerlendirdiğini ortaya attı.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden bir açıklama yaparak ülkesinin IŞİD’i Suriye’de yenilgiye uğrattığını ilan etti.

Trump, “IŞİD’i Suriye’de yenilgiye uğrattık, Trump Başkanlığı sırasında orada bulunmamın tek nedeniydi” ifadesini kullandı.

ABD’Lİ YETKİLİLER : TRUMP ÇEKİLME KARARINI ERDOĞAN’A İLETTİ

Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkili de, Suriye’de bulunan tüm Dışişleri Bakanlığı personelinin 24 saat içinde ülkeden çıkacağını duyurdu.

Yetkili “ABD askerleri de, IŞİD’e yönelik son operasyonun tamamlanmasıyla birlikte Suriye’den çekilmeye başlayacak. Sürecin “60 ile 100 gün arasında tamamlanması bekleniyor.” dedi.

Aynı yetkili, çekilme kararının Trump ve Erdoğan arasında Cuma günü yapılan telefon görüşmesinden sonra alındığını belirtti ve “Devamında gelen her şey, o konuşmada varılan anlaşmayı uygulamak üzere yapılıyor.” diye konuştu.

Üst düzey Trump yönetimi yetkilisi ABD medyasına yaptığı açıklamda, “Başkan Suriye iç savaşının çözümünde ABD’nin askeri bir rolü olmadığı kanısında, Başkan Trump, çekilme kararını vermeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bu konuyu görüşmedi, sadece kendisini bilgilendirdi” dedi.

İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı Tobias Elwood ise, Trump’ın tweetine yanıt verdiği mesajında “Kesinlikle katılmıyorum. Başka tür aşırılık formlarına dönüştü ve tehdit hala canlı” dedi.

NETENYAHU : ÇEKİLME KARARI BİZE HAFTA BAŞINDA BİLDİRİLDİ

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD’nin Suriye’den çekilme konusunda kendilerini bilgilendirdiğini ve İsrail’in kendini savunmaya devam edeceğini söyledi.

Çekilmeye ilişkin konuşan Netanyahu, Trump ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile geçen iki gün boyunca konuyu görüştüklerini aktardı.

İsrail başbakanı şunları söyledi: “Bölgede diğer yollardan etkilerini sürdüreceklerini açıkça belirttiler. Takvimi, nasıl yapılacağını ve bizim için olası etkilerini inceleyeceğiz. Her durumda İsrail’in güvenliğini güvence altına alacağız.”

 CUMHURİYETÇİ SENATÖRLERDEN TEPKİ

Trump’ın mesajı üzerine Cumhuriyetçi senatörler konu ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyetçi Parti Senatörü  Marco Rubio ABD askerlerinin Suriye’den hızlı bir şekilde ve tamamen çekilmesinin hata olacağını belirtirken, yine Trump’ın partisinden Lindsey Graham bu eylemin “IŞİD, Beşar Esad ve Rusya için büyük bir kazanım” olacağını öne sürdü.

RUSYA: ABD VARLIĞI BARIŞA ENGEL 

ABD’nin Suriye’den çekilmeyi değerlendirdiği iddiası, Rusya’nın bölgedeki Amerikan varlığına yönelik eleştirilerinin ardından geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Suriye’deki ABD güçlerinin iç savaştaki ülke için yürütülen barış çabalarına engel olduğunu öne sürdü. Bakanlık Sözcüsü Maria Zakhorava tarafından yapılan açıklamada Washington yönetimi Suriye’de yasa dışı bir şekilde asker bulundurmakla suçlandı.

ABD’nin Suriye’de 2 bin civarında askeri bulunuyor. Bunların çoğu, IŞİD’e karşı savaşması için kurulan Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) verilen destek çerçevesinde görev yapıyor.

ABD’nin öncülük ettiği IŞİD’le mücadele koalisyonunun karadaki gücü olan SDG, örgütün geriletilmesinde önemli rol oynadı. Diğer yandan ABD ile müttefiki Türkiye’nin arasını açtı. Türkiye SDG’nin büyük bölümünü oluşturan Kürt milislerin yer aldığı YPG’yi terör örgütü olarak tanımlıyor. SDG ve dolayısıyla YPG’nin Suriye’nin kuzeyinde, kendi sınırlarında hakimiyet alanını genişletmesi Ankara’nın tepkisine neden oluyor. Türkiye bir süredir bu bölgelere karşı askeri operasyon düzenleyeceği uyarısını yapıyor.

Kaynak: AJANSLAR, DW, BBC, 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here