ABD Dışişleri Bakanlığı, Ankara’ya 3.5 milyar dolarlık PATRİOT Hava Savunma Sisteminin satışını onayladı. 

ABD Savunma Bakanlığı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, söz konusu satışın onaylamasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 

Ajansın açıklaması şöyle : ” Dışişleri Bakanlığı, tahmini 3.5 milyar dolar değerinde 80 MIM-104E Güdümü Yükseltilmiş PATRİOT füzesi, 60 İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi ve ilgili ekipman satışını onaylamaya karar verdi. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, bu satış konusunda bugün Kongreyi bilgilendirdi.”  

Ayrıca, sistem paketine 4 AN/MQP-65 radar seti, 4 kilitlenme kontrol sistemi, 10 anten direk grupları, 20 M903 fırlatma istasyonu, 5 elektrik santralinin yanı sıra, iletişim teçhizatları, test cihazları, menzil programları ve destek ekipmanlarının da dahil olduğu ifade edildi. 

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, söz konusu satışın onaylamasına ilişkin twitter mesajı aşağıda:

TÜRK YETKİLİLER : PATRİOT KARARINDAN MEMNUNUZ AMA S-400 ALMAKATAN VAZGEÇMEDİK 

Reuters Haber Ajansına konuşan iki Türk yetkili, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin satılmasına onay vermesini memnuniyetle karşıladıklarını, ancak Ankara’nın Rusya’dan S-400 füze savunma sistemini satın alma kararından vazgeçmediğini söyledi.

Adlarının açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkililer, Türkiye’nin Washington’ın bu konu atacağı adımları bekleyeceğini de vurguladı.

Yetkililerden biri, “Türkiye Rusya’dan S-400 savunma sistemi alma kararını değiştirmedi” dedi ve şöyle devam etti:“Müttefiki olarak, ABD Türkiye’ye satışı gerçekleştirmeli… ancak onların onayını bekliyoruz.”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

KREMLİN: TÜRK TARAFINA GÜVENMEMEK İÇİN BİR SEBEP YOK 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye satışını onayladığı Patriot hava savunma sistemleri için görevlendirilecek ABD teknik personelinin, bu ülkeye gönderilecek Rus yapımı S-400 sistemleri hakkında bilgi edinme tehlikesine ilişkin olarak, Türk tarafına güvenmemek için bir sebep görmediklerini söyledi.

Peskov şöyle konuştu : “Rusya’nın diğer ülkelerle yaptığı askeri-teknik işbirliği anlaşmaları, belli kategorilerdeki bilgilerin, hassas bilgilerin gizli tutulmasına ilişkin hukuki yükümlülükleri de beraberinde getiriyor. Bu gibi yükümlülükler, Türk tarafıyla (imzalanan anlaşmada) da var.”

Kaynak: Ajanslar, Defence News, Sputnik, BBC, 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here