Filipinler ile Türkiye arasında 8 adet T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin satışına yönelik mutabakat muhtırası imzalandı.

Villamore Hava Üssü’nde gerçekleştirilen törende, muhtıra metnine Filipinler Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Delfin Lorenzana ile Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir imza attı.

Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Başkanımız Prof.Dr.Ismail Demir ile Filipinler Savunma Bakanı Delfin N. Lorenzana, Manila’da Vilamor Hava üssünde bir araya gelerek, Savunma Sanayii işbirliğine yönelik bir Mutabakat Muhtırası imzaladı.”  ifadeleri kullanıldı.

Filipinler’in ilk etapta 8 adet ATAK helikopteri siparişi vermesi, ardından geçen süre zarfında opsiyonları kullanarak siparişini artırması bekleniyor. 

Filipinler Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Delfin Lorenzana, Hava Kuvvetlerinin ABD yapımı Sikorsky Black Hawk tedarik tavsiye kararı aldığını, TUSAŞ’ın ürettiği T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin seçildiğini açıklamıştı.

Filipin ordusunun 30 yakın taarruz helikopteri ihtiyacı bulunduğunu ancak bütçenin az sayıda helikopter tedarikine yeteceğini açıklayan Lorenzana, ” En fazla 10 adet ATAK Helikopteri alabiliriz.. “ dedi.

Zorlayıcı iklim ve coğrafya koşullarına uygun olarak geliştirilmiş tasarımıyla “T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri”, yeni nesil görev ve silah sistemleri ve sınıfındaki en üstün performans ve manevra özellikleriyle Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı envanterinde kullanılıyor. ATAK, bu özellikleriyle küresel pazarlardaki rekabette en önemli oyuncular arasında yer alıyor.

Geçtiğimi aylarda TUSAŞ 30 adet T-129 ATAK Taarruz Helikopteri için Pakistan ile 1.5 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.TUSAŞ, Türk Kara Kuvvetlerine ve Jandarma Havacılık Başkanlığına şu ana kadar 44 adet T-129 ATAK teslimatı gerçekleştirdi.

Kaynak: SSB, Ajanslar, 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here