ABD, ülkedeki önemli askeri sahalar üzerinde casusluk yaptığını söylediği balonu F-22 savaş uçağından atılan AIM-9-X füzesiyle düşürdü.

Operasyon sırasında, Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerindeki üç havaalanı ve hava sahası kapatıldı.

ABD televizyonlarında yayımlanan görüntülerde, balonun küçük bir patlamanın ardından denize düştüğü görülüyor.

Savunma Bakanlığı, balonun Amerikan karasuları üzerindeyken vurulduğunu teyit etti. 

Bir savunma yetkilisi gazetecilere yaptığı açıklamada bir F-22 savaş uçağının, balonu AIM-9-X füzesiyle vurduğunu ve kıyıdan 6 deniz mili uzaklıkta düştüğünü belirtti.

Biden’ın balonun vurulması emrini aslında Çarşamba günü verdiği, ancak Savunma Bakanlığı Pentagon’un yerdeki insanların gereksiz riske atılmaması için, balonun deniz üzerinde seyretmesini beklediği belirtildi.

Operasyon sorasında ABD Sivil Havacılık Kurumu (FAA) Güney Carolina kıyısındaki üç sivil havaalanındaki tüm sivil uçuşları “ulusal güvenlik” gerekçesiyle durdurdu.

Sahil güvenlik de bölgedeki sivil denizcilere, askeri operasyon nedeniyle çevreyi terk etmeleri uyarısı yaptı.

Bir askeri yetkili, 11 kilometrekarelik bir alana yayılan enkazı toplamaya çalıştıklarını söylerken, biri vinç taşıyan donanmaya ait iki gemi balonun düştüğü alana gönderildi.

Amerikan toprakları üzerinde uçan balonun fark edilmesinin ardından bir diplomatik kriz yaşandı ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu “sorumsuz davranış” nedeniyle bu hafta sonu Çin’e yapacağı geziyi erteledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here