Türkiye’yi sarsan depremin ardından dünyadan destek ve dayanışma mesajları geldi. Başta Türkiye’nin komuşuları olmak üzere Avrupa yardım için seferber oldu. 

İlk mesaj Beyaz Sayar’dan geldi, ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye ve Suriye’de depremden en çok etkilenen bölgelere yardım için Federal Hükümet ortaklarına talimat verdiğini açıkladı. 

NATO’da Türkiye’nin talebi üzerine harekete geçti. Genel Sekreter Jens Stoltenberg, “Türkiye ile tam dayanışma içindeyiz” dedi. Müttefiklerin destek için seferber olduğunu belirtti. 

Avrupa Birliği ülkeleride yardım için Türkiye’ye yardım gönderiyor. AB Komisyonu Türkiye’nin de katılımcılar arasında yer aldığı ‘AB Sivil Korunma Mekanizma’sının harekete geçirildiği duyuruldu.

Hollanda ve Romanya arama kurtarma ekibi gönderen ilk ülkeler oldu. 

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, tam dayanışma mesajı gönderdi, başsağlığı diledi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da mesajında, ülkesinin acil yardıma hazır olduğuna vurgu yaptı. 

İngiltere’de dayanışma gösterdi. Hem Başbakan Rishi Sunak, hem de Dışişleri Bakanı James Cleverly’den yardıma hazırız mesajı geldi. Bakan James Cleverly, “aralarında 76 arama ve kurtarma uzmanı, ekipmanı ve kurtarma köpeklerinin olduğu bir ekibi acil destek için Türkiye’ye gönderiyoruz.” dedi.

Almanya Başkanı  Olaf Scholz’da ülkesinin yardım göndereceğini duyurdu. 

Komşu Yunanistan’ın Başbakanı Kiryakos Miçotakis, mesajında derin üzüntü duyduğunu, “Yunanistan kaynaklarını sefer ediyor ve hemen yardım edecek” dedi. 

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, “ İsrail halkı adına Türkiye’nin başına gelen büyük felaketten derin üzüntü duyuyorum” ifadesini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’de meydana gelen şiddetli deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’deki depremin sonuçlarının ortadan kaldırılması için derhal yardım sunmaya hazır olduklarını vurguladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için Türkiye ve Suriye’ye başsağlığı diledi.Açıklamada, Ebu Gayt’ın uluslararası topluma “Türkiye ve Suriye’yi sarsan deprem nedeniyle Suriye’nin kuzeyindeki afet bölgelerine acil yardım yapılması” çağrısında bulunduğu aktarıldı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev Türkiye’ye yardım göndereceklerini açıkladı.Mirziyoyev, gönderilecek yardımlar arasında 60 Arama-kurtarma görevlisi ve 3 özel kurtarma aracı olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here