İspanya Donanmasına ait 500 personel bulunan Amfibi gemisi Juan Carlos I’ ve ‘Galicia’ sınıfı LPD gemisi, depremden etkilenen bölgede kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için yola çıktı.Ayrıca güdümlü füze firkateyni Blas de Lezo ve Cantabria lojistik destek gemiside İskenderun’a geliyor.

İspanyol Donanmasının Juan Carlos I sınıfı Amfibi Gemisi Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girmeye hazırlanan TCG Anadolu’nun kardeşi olarak biliniyor.

İspanya Savunma Bakanlığı, Amfibi gemisi Juan Carlos I’ ve ‘Galicia’ sınıfı LPD gemisinin Türkiye’de depremden etkilenen bölgede kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için yola çıktığını açıkladı.

Galicia sınıfı LPD’ler büyük güç aktarım kabiliyeti sağlayan küçük ölçekli kapsamlı bir hastane bulunmaktadır. Acil durumlarda gemi hastanesi olarak hizmet verebilmektedir. Gemide aynı anda 2 helikopterin kalkış ve iniş yapabildiği pist vardır. Gemi amfibi operasyonlar için arka kapağa sahiptir.

Ayrıca İspanya Donanması İskenderun limanına iki gemi daha gönderiyor. Kurtarma görevlilerine yardımcı olmak için Bazán sınıfı güdümlü füze firkateyni Blas de Lezo ve Cantabria lojistik destek gemisi İskenderun’a geliyor.

İSPANYA TÜRKİYE’YE SAHRA HASTANESİ KURACAK

İspanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’ye sahra hastanesi kurulması için 70 kişilik profesyonel ekibin gönderileceği bildirildi. Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sahra hastanesinin yanı sıra Sağlık Ulusal Sistemi’nden ekiplerin Türkiye’de afet bölgelerine gönderileceğini, Suriye’ye de yardım yapılacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada da İspanyol yardım ekibinin 72 saat içinde dünyanın herhangi bir yerinde konuşlanmaya hazır olduğu, ekipte 40’tan fazla sağlık görevlisi, 10’dan fazla lojistik yardım uzmanı bulunduğu ve sahra hastanesinin günde 150-200 hastaya bakabilecek, ameliyat yapabilecek ve 20 kişiyi yatılı olarak ağırlayabilecek bir donanıma sahip olduğu kaydedildi.

İspanya’dan deprem bölgesine şimdiye kadar iki askeri uçakla 90 kişilik kurtarma ve ilk yardım ekibi giderken, Malaga, Valensiya, Zaragoza, Huelva gibi kentlerden çok sayıda sivil yardım kuruluşu da 10-15 kişilik gruplarla, kendi imkanlarıyla Türkiye’ye hareket etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here