ABD Savunma Bakanlığı (PENTAGON), Kabil’deki saldırıların ardından basın toplantısı düzenledi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, “Bu saldırıya rağmen görevi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

McKenzie, yaklaşık bin ABD askerinin hala Afganistan’da olduğunu da ekledi.

ABD’nin Taliban ile koordinasyon halinde olduğunu söyleyen McKenzie, “Bu saldırılara hazırlanmak için yapabileceğimiz her şeyi yaptık” dedi.

McKenzie, saldırının IŞİD tarafından gerçekleştiğini dile getirdi.

Saldırıda 12 ABD askerinin öldüğü de McKenzie tarafından teyit edildi.

Yaklaşık bin ABD vatandaşının hala Afganistan’da olduğuna inanıldığını belirten McKenzie, tahliye edilenlerin can güvenliğini korumaya odaklandıklarını belirterek, “Yaşanan can kayıplarının üzüntüsünü yaşarken, görevimizi icra etmeye devam ediyoruz” dedi.

CENTCOM KOMUTANI: TALİBAN İLE ORTAK BİR AMACIMIZ VAR

ABD’nin Taliban ile koordinasyon içinde olduğunu ve saldırılara hazırlanmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirten McKenzie, “Bu korkakça saldırıyla kimin ilişkili olduğunu belirlemek için şu anda çok sıkı çalışıyoruz ve onlara karşı harekete geçmeye hazırız 7/24 onları arıyoruz” dedi.

Taliban ve ABD’nin Afganistan tahliye görevinde “ortak bir amacı” paylaştığını belirten McKenzie, Taliban’a güvenip güvenmediği veya grubun Kabil havaalanı saldırısının gerçekleşmesine izin verip vermediği sorulduğunda ise, “Bunun olmasına izin verip vermediklerini bilmiyorum. Bunun olmasına izin verdiklerine beni ikna edecek hiçbir şey olduğunu sanmıyorum. Onlara güvenip güvenmediğime gelince bu çok dikkatli kullandığım bir kelime. Daha önce, ‘Söyledikleri değil, yaptıkları’ dediğimi duydunuz” dedi.

“31 Ağustos’a kadar buradan çıkmamızı istemek için pratik bir nedenleri var. Havaalanını geri almak istiyorlar. Mümkünse o gün biz de çıkmak istiyoruz. Yani ortak bir amacı paylaşıyoruz” ifadelerini kullanan McKenzie, “Bu ortak amacı canlı tuttuğumuz sürece, birlikte çalışmak yararlı oldu. Bazı güvenlik endişelerimizi azalttılar ve ileriye dönük çalışmaları için yararlı oldular” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırılarda 12 ABD askerinin hayatını kaybettiği, 15’inin de yaralandığı aktarıldı. Hayatını kaybedenlerin 11’inin deniz piyadesi olduğu, 1’inin ise donanma doktoru olduğu belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here