Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçen Başkan Joe Biden, teröristlerin Kabil havaalanına saldırdığını, istihbarat değerlendirmelerine göre saldırının IŞİD’in Horasan kolu tarafından düzenlendiğini söyledi.

Biden, IŞİD’e karşı harekete geçeceğini sert bir şekilde dile getirdi. ABD Başkanı, “Bu saldırıyı gerçekleştirenler ve Amerika’ya zarar vermek isteyenler şunu bilsinler: Affetmeyeceğiz. Unutmayacağız. Peşinize düşeceğiz ve size bedel ödeteceğiz. Emrimdeki her türlü araçla çıkarlarımızı ve halkımızı savunacağım” dedi.

“İstediğimiz zaman, seçtiğimiz yerde, seçtiğimiz anda kuvvet ve hassasiyetle karşılık vereceğiz” diyen Biden, Kabil’deki kuvvetleri korumak için gerekli azami adımları atmaları için komutanlara emri verdiğini söyledi. Joe Biden, komutanlara “IŞİD varlıklarını, liderliğini ve tesislerini vurmak için operasyonel planlar geliştirmelerini” emrettiğini açıkladı.

Biden, saldırıda ölen ABD askerlerinin kahraman olduğunu söyledi. “Başkalarının hayatlarını kurtarmak için tehlikeli, özverili bir göreve girişmiş kahramanlar. Tarihte görülmemiş bir hava operasyonunun parçasıydılar” diyen Biden, ölenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here