Endonezya Deniz Kuvvetleri ihtiyacı kapsamında sipariş verilen iki adet Açık Deniz Karakol Gemisi (OPV) için Sumatra adasında bulunan DRU tersanesinde sac kesme töreni düzenlendi.

Deniz gücünü güçlendirilmesi amacıyla devriye botları segmentindeki boşluğu doldurmak amacıyla projeye başlandığını bilirten Endonezya Savunma Bakanlığı, OPV inşası ile savaş gemilerinin inşasında kapasitesini artırmak ve ulusal savunma sanayi teşvik etmek amaçlandığını açıkladı.

DRU tersanesinde (PT Daya Radar Utama DRU) sac kesme töreni düzenlendi

Açık Deniz Karakol Gemisi (OPV) 90 metre uzunluğunda, 13,5 metre genişliğine sahip olacak. Dört adet 7.280 KW dizel motorla maksimum 28 knot hıza ulaşabilecek. Gemilerden biri helikopter (helidek ve hangar) barındırabilecek, fakat diğer gemide bu imkan bulunmayacak.

Gemi silah sistemleri olarak hangarın üstüne monte edilmiş Rheinmetall Millennium Gun 35mm kalibre yakın hava savunma sistemi, geminin ortasında 2×4 gemisavar füzesi (muhtemelen MM40 Exocet) ve bir adet 76 mm OTO Melara top bulunacak. Ayrıca geminin kıç kısmında iki adet RHIB ( Sert bir şişme bot) indirme ve yükleme rampası yer alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here