ABD Donanması inşa edilen ilk dört Özgürlük ve Bağımsızlık Sınıfı Kıyı Muharebe Gemisi’ni Mart 2021 tarihine kadar envanterden çakaracaklarını açıkladı.

Deniz Kuvvetleri’nin inşa ve modernizasyon maliyetlerinin çok yüksek olması sebebiyle ve tasarruf etmek amacıyla gemilerin hizmetten alındığı belirtildi.

Donanma sekreter yardımcısı Tümamiral Randy Crites tarafından verilen brifingde, gemilerin görev sonu yaklaştığını ve finansal yatırım yapmaya değmediğini söyledi. İlk dört LCS gemisi test gemisi olarak kullanılması planlanıyordu.

Kriz durumunda gemilerin tekrar etkinleştirleceğini belirten Randy Crites, “LCS gemilerinin önemli modernizasyona ihtiyacı var. Fakat modernizasyon pahallı ….” dedi.

Kıyı Muharebe Gemisi – (Littoral Combat Ship-LCS) ABD Donanmasının küçük ölçekli çok rollü görevler için dizayn edilmiş ağ bağlantılı savaş gemileridir.Kıyıya yakın bölgelerde faliyet göstermesi amaçlanmıştır.LCS gemileri sığ kıyı sularında mayın temizliği, sessiz dizel denizaltılar, küçük hızlı deniz unsurları, terörist faliyetler ve asimetrik tehditlere karşı faliyet göstermek için tasarlanmıştır.

Özgürlük varyantı- (Freedom class) gemileri Lockheed Martin tarafından Gibbs & Cox ve Fincantieri Marinette Marine (FMM) tarafından birlikte inşa edildi.Diğer sınıfı Bağımsızlık varyantı (Independence class) gemileridir. General Dynamics tarafından yönetilen üretimin ana yüklenicisi Alabama’daki Austal USA (Avustralya’nın Austal Gemilerinin bir alt kuruluşu) firmasıdır.

LCS programı 2016’da bir takım problemler yaşadı.Singapurda arızalanan USS Fort Worth (LCS-3) gemisi ancak 8 ayda tamir edilebildi. USS Milwaukee görev modüllerinin parçalanması sonucu hasar görmüş limana çekilmek zorunda kalmıştı. Bu olaydan sonra görev modüllerinin beklendiği gibi çalışmadığı iddia edildi.

Tam otomasyon sistemi ile çalışan gemiler, düşük sayıda personel görev yapacak şekilde tasarlanmıştı.Fakat plan öngörüldüğü gibi işe yaramadı ve personel daha fazla çalışmak zorunda kaldı. Bunun üzerine donanma gemilerdeki personel sayısını arttırdı. 

LCS gemilerinin maliyetinin artması, hayatta kalma olasılığın düşük olması, ( savaş esnasında hasara dayanma kabiliyeti) yeterince silahlandırılmadığı endişesi yıllarca tartışıldı.Gemilerin kullandığı modüler görev paketlerinin etkin kullanılmadığı ve test edilmesine ilişkin kaygılar ABD kongresinde gündeme geldi.

LCS gemilerinin diğer problemi maliyetlerinin fazla olması. Senato Silahlı Hizmetler Komitesi bu gemilere yaklaşık 12,4 milyar dolar harcandığını bunun korkunç bir israf olduğunu savunuyor. 

Tartışmalar ABD Donanmasının planlamasında bulunan FFG (X) Çok Rollü Güdümlü Füze Fırkateyni ile LCS gemileri arasında yoğunlaşıyor. Yeni stratejiye göre Washington’un önceliği artık “terörizm değil Çin ve Rusya gibi güçlerle rekabet” olacak.Bu sebeple LCS gemilerine ihtiyacın kalmadığı, açık denizlerde görev yapacak daha fazla FFG (X) Çok Rollü Güdümlü Füze Fırkateyni ihtiyaç olduğu ileri sürüldü.

Kaynak: Defence News, Lockheed MARTİN, General Dynamics, USN, naval-technology,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here