Airbus çok rollü helikopteri H160 için Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) tarafından tip sertifikası aldığını açıkladı. Şirket ismini açıklamadığı ABD müşterisine teslimat öncesinde FAA sertifikasyonu almayı planlıyor.

Airbus uçuş testleri ve hem de demo uçuşlar için geliştirdiği 3 tip helikopter ile 1500 saate yakın uçuş gerçekleştirildi.

Açık deniz taşımacılığı, acil sağlık hizmetleri, özel ve ticari havacılık ve kamu hizmetleri gibi çok çeşitli görevleri gerçekleştirebilen H160 helikoptere, en son teknolojik yenilikler entegre edildi.

H160 helikopteri sadece yolcular ve pilotlar düşünülerek tasarlanmamış, yakıt verimliliği ve müşteri merkezli basitleştirilmiş ucuz bakım sistemi ile rekabet gücünü arttırmaktadır.

Airbus H160 helikopterinin askeri versiyonunuda geliştiriyor. Fransız ordusuna 169 ile 190 arasında “Guépard” (Çita) H160M helikopterin teslim edilmesi planlanıyor. Genel maksat ve silahlı platform olarak kullanılacak H160M, Fransız Ordusu’nun kara havacılık birliklerinde kullanılan Alouette III, Dauphin ve Gazelle, Deniz Kuvvetleri’nde kullanılan Panther ve Hava Kuvvetleri’nde kullanılan Fennec tipi helikopterlerin yerini alacak. 

Öte yandan Airbus Helikopter Pasifik Genel Müdürlüğü Avustralya’nın Özel Operasyonları destek helikopter ihalesine H145M helikopteri ile katılacaklarını açıkladı. Helikopter Alman Ordusu’nun özel kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

Nisan ayı içersinde Airbus Helikopter Japon Sahil Güvenlik Teşkilatı’nın (JCG) iki adet H225 helikopter siparişi verdiğini açıklamıştı.

Kaynak: Airbus, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here